Eile keskpäeval toimus riigikogu ees meeleavaldus, millega kutsuti seadusandjat tagastama rahvale 1934. aasta riigipöördega ju ära võetud rahvaalgatuse õigust.

Meeleavaldus toimus sümboolselt 1934. aasta riigipöörde 85. aastapäeval, kuna just selle sündmuse mõjul läks kaotsi nii 1920. kui ka 1933. aasta põhiseadustega tagatud rahvaalgatuse õigus, mis andis kodanikele võimaluse algatada seaduseelnõusid ja vajadusel ka rahvahääletusi, nii uute seaduste vastuvõtmiseks kui ka riigikogus vastuvõetud seaduste tühistamiseks.

Meeleavaldusel pidasid kõne EKRE aseesimees Henn Põlluaas, parlamendi uude koosseisu kuuluv Leo Kunnas ja SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid, samuti Elurikkuse erakonna esimees Artur Talvik ja mitmed teised

Vooglaiu sõnul on Eesti rahvaalgatuse taastamisele ilmselt lähemal kui kunagi varem, eriti kui peaks sündima Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioon. EKRE valimisprogrammis on selge lubadus seista rahvaalgatuse õiguse rahvale tagastamise eest ning ka Keskerakonna programmis on antud samasuunaline lubadus. Samuti osutas referendumite laialdasema kasutamise vajalikkusele oma programmis Isamaa.

Vooglaid toonitab, et kindlasti annab rahvaalgatuse õiguse taastamisele olulise tõuke tõsiasi, et uude parlamendi koosseisu kuulub ka kõige järjepidevam ja aktiivsem rahvaalgatuse taastamise eestkõneleja Eestis, ajaloolane Jaak Valge, kes on ühtlasi Otsedemokraatia sihtasutuse Terve Rahvas nõukogu esimees.

Vaata lähemalt Varro Vooglaiu videoreportaažist.