Riigikogu XIV juhatus: esimees Henn Põlluaas (keskel), esimene aseesimees Helir-Valdor Seeder (vasakul) ja teine aseesimees Siim Kallas (paremal). Foto: Riigikogu

Tänasel XIV riigikogu kooseisu avaistungil valiti 55 häälega riigikogu esimeheks EKRE kandidaat Henn Põlluaas. Aseesimeesteks said Helir-Valdor Seeder ja Siim Kallas.

Opositsiooni poolt Põlluaasa vastukandidaadiks seatud sotsiaaldemokraat Sven Mikser pidi aga 45 häälega leppima, vahendab Delfi.

Riigikogu aseesimeeste valimistel kandidaatidena üles seatud Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ja Reformierakonna auesimees Siim Kallas pälvisid vastavalt 55 ja 44 häält, millega sai Seederist riigikogu esimene ja Kallasest teine aseesimees.

Kui riigikogu juhatus oli valitud, teatas peaminister Jüri Ratas vastavalt põhiseadusele valitsuse tagasiastumisest.

Riigikogu uus juhatus rõhutas parlamendi tähtsust

Riigikogu vastvalitud juhatuse liikmed andsid XIV koosseisu esimese istungi järel ka pressikonverentsi, kus rõhutasid parlamentaarse demokraatia tähtsust, seisab Riigikogu kodulehel avaldatud pressiteates.

Riigikogu esimees Henn Põlluaas märkis, et Riigikogu uus koosseis asub tööle poliitiliselt laetud olukorras, kuid see on märk demokraatiast. Tema sõnul on Riigikogu kohustus seista Eesti suveräänsuse, demokraatia, sõnavabaduse ning oma riigi ja rahva huvide eest. Ühtlasi avaldas Põlluaas veendumust, et uus koosseis ja uus juhatus saavad oma tööga suurepäraselt hakkama.

Esimene aseesimees Helir-Valdor Seeder ütles aga, et on veendunud parlamentaarse demokraatia toetaja ja tema eesmärgiks on Riigikogu autoriteeti tõsta. Ühtlasi on tema hinnangul vaja saavutada seadusandliku ja täitevvõimu vahel parem tasakaal ning et poliitilised arutelud peaksid jääma Riigikogusse ja poliitikat tuleks vähem teha tänavatel.

Teine aseesimees Siim Kallas nentis, et parlament ja valitsus on ühe medali kaks poolt. Tema sõnul teeb värskelt valitud Riigikogu juhatus kõik selleks, et parlamendil oleks väärikas ja tõsine koht Eesti demokraatlikus otsustusprotsessis ning et juhatusel on selleks mitmeid ideid.

Toimetas Martin Vaher