Homme Festhearti Tartu seansil linastuvas filmis “Kirkad Krevetid” näidatakse kuidas ühele homofoobsele mehele määratud karistus avab talle "ukse tundmatusse maailma" ning teeb temast sallija. Foto: Festhearti Facebook'i leht

Eile Pärnus avapaugu saanud LGBTI+ filmifestival Festheart, mida riik on erinevate kanalite kaudu toetanud juba enam kui 20 tuhande maksueuroga, jõuab homme Tartusse. Kell 21:00 linastub Tartu Elektriteatris film "Kirkad Krevetid", milles näidatakse ühe mehe teekonda homofoobist sallijaks. Järgmisel aastal on seal plaanis korraldada aga juba tervet nädalavahetust hõlmav programm. Filmile eelneb veel LGBT kiirkohting Genialistide Klubis ning õhtu kulmineerub sealsamas homopeoga VikerHeart.

Festivali peakorraldaja Keio Soomelti sõnul tuli Tartusse laienemine praktilisest vajadusest, sest Festheart ei mahtuvat enam Rakverre ära. Tartus ei olda aga sugugi esimest korda. Mullu näidati Aparaaditehase Noortekeskuses filmi "Ukraina pride" esimese homoparaadi korraldamisest Kiievis ning leidis aset ka kohtumine filmi autori Michelle Emsoniga. "Tartus olime toreda hetke tunnistajaks – meie filmilinastus ja kohtumine Michelle'iga oli nende LGBT-rakukese esimene koosolek. Need olid emotsionaalselt rikkad tunnid," kirjeldas Soomelt üritust toona.

Tänavu näidatakse aga Tartu Elektriteatris 2019. aasta Prantsuse filmi Kirkad Krevetid (Les Crevettes Pailletées), milles ujumistšempion Matthias Le Goff teeb pärast ebaõnnestunud võistlust teleintervjuus homofoobse märkuse, mistõttu määratakse talle karistuseks geisportlastest koosneva veepallimeeskonna "Kirkad krevetid" treenimine, et viia nad Horvaatias toimuvatele LGBT+ võistlustele Gay Games (Homomängud – ing. k).

Festhearti kodulehel toodud kirjelduse kohaselt tuleb Matthiasel selle käigus vabaneda oma eelarvamustest ning ühtlasi muudab "läbi Euroopa kulgev bussireis kogu võistkonna üksteisele lähedasemaks ning avab Matthiasele ukse tundmatusse maailma (sic!), mis sunnib teda ümber hindama isiklikud prioriteedid".

Lisaks filmiseansile korraldab kohalik LGBT aktiivgrupp kell 17 kiirkohtingu Genialistide Klubis, kus toimub õhtul ka "traditsiooniline" vikerpidu, mis kannab seekord nime VikerHeart. Homopidu on osa "heterosõbralikust kord kuus toimuvast vikerpidudesarjast" Vikerruum, mida korraldab MTÜ Vikerliit.

Tartu linn ei toeta küll otseselt homofilmifestivali, küll aga selle võõrustajaid

Nagu Pärnuski, ei toeta Tartu linnavalitsus otseselt küll Festhearti läbiviimist, küll aga rahastab väga heldelt homofilmifestivali võõrustajaid. Kui Pärnu seanssi võõrustanud Kultuuriklubi Tempel sai linnalt "kultuuriprogrammi korralduskulude katteks" 8000 eurot, siis "väärtfilmikino" Elektriteater jaoks eraldas Tartu linn oma tänavusest eelarvest koguni 19 000 eurot, mida on 2000 euro võrra rohkem kui mullu ja 1000 eurot rohkem kui tunamullu.

Mittetulundusühing Genialistide Klubi, mis võõrustab aga homofilmifestivali eel- ja järelprogrammi ning valdavat osa Vikerruumi homopidude sarjast, sai tänavu linnalt 22 000 maksueuro suuruse toetuse. Mullu ja tunamullu täitis linnavalitsus nende kukrut aga samasse suurusjärku jääva 19 200 euroga.

On tähelepanuväärne, et 2017. aastal korraldas heldet linnapoolset rahastust nautiv Tartu armastusfilmide festival tARTuFF Genialistide Klubis "vallatu lõpupeo" kahasse Vikerruumi homopidudesarjaga.

Toona sai tARTuFFi ja PÖFFi korraldav MTÜ Pimedate Ööde Filmifestival, mis on läbi aastate toonud rahva ette ka mitmeid homoseksuaalseid armastusfilme, Tartu linnalt ka 41 000 eurot toetust. Mullu kasvas nende linnapoolne rahastus aga 41 500€ peale ning püsis samal tasemel ka tänavu.

Tartu leidis tänavusest eelarvest ka 6500 eurot mullu Festhearti võõrustanud Aparaaditehase 2019. aasta kultuuriprogrammi jaoks.

Otsest toetust sai Festheart Tartu seansiks teadaolevalt vaid Eesti Kultuurikapitali Tartu ekspertgrupilt 300 euro suuruses.

Festheart on saanud maksumaksjatelt enam kui 20 tuhat eurot

Kuigi homofilmifestivalile eraldatavad üksikud riiklikud toetused ei pruugi esmapilgul just ülemäära suured tunduda, on need läbi aastate võtnud maksumaksjate taskust siiski täiesti arvestatava summa, mis küündib teadaolevate andmete kohaselt vähemalt 20 340 euroni.

Antud summa moodustub järgmistest riiklikest toetustest:

Eesti Kultuurikapital – 7490 eurot

Hasartmängumaksu Nõukogu – 9000 eurot

Haridus- ja Teadusministeeriumi sihtasutus Archimedes – 1500 eurot

Pärnumaa Omavalitsuste Liit – 250 eurot

Lääne-Viru Omavalitsuste Liit – 300 eurot (summa on mullune toetus, tänavuse toetuse suurust ei ole liidu kodulehel veel avalikustatud)

Rakvere linn – 1800 eurot (millest 1200 oli linn sunnitud maksma Tartu halduskohtu otsusega)

Selle raha eest liigutakse Tartust peagi edasi Festhearti sünnilinna Rakverre, kus kohalikus Teatrikinos toimub siis 4.-6. oktoobril põhifestival.

Homofilmifestival Festheart laieneb riigi heldel toel Pärnusse

Tartu halduskohus sundis Rakvere linnavolikogu toetama LGBT festivali 1500 euroga

Anti Poolamets: Rakvere linnavolikogu pole homolobi kummitempel

Seksuaalvähemuste esindajad pommitavad Rakvere volikogu agressiivsete ähvardustega