Foto: Scanpix

Riigihaldusminister Riina Solman tõi välja valitsuse plaanitavad energiasäästumeetmed, mille seas on nii maanteedel valgustuse vähendamine, kütte mahakeeramine, kaugtöö soodustamine ja ka näiteks superministeeriumisse veel ühe asutuse kolimine. 

"Riigiasutuste küttekulud oli eelmisel aastal 20 miljonit eurot ja siin pole kaitsevaldkonna kulusid. Kui palju tegelikult õnnestub kokku hoida, on raske kokku arvutada, kuid riigiasutused saavad olla kokkuhoius eeskujuks," lausus Solman ERR-i portaali vahendusel.

Solmanile teadaolevalt on 15 protsenti kohalikest omavalitsustest kütet juba maha keeranud ja seda meedet kavandavad 60 protsenti omavalitsustest. "Tänavavalgustust on vähendanud 38 protsenti ja seda kavandab teha 40 protsenti omavalitsustest. Kaugtööd rakendavad 38 protsenti omavalitsustest," lisas Solman."Teeme ka kaugtööpäevad ehk kas üks või mitu päeva töötatakse väljaspool kontorit. Tühje kohti jääb asutuses üle ja kasutuseta ruumides viime kütte ja ventilatsiooni miinimumini." Lisaks tuleks loobuda ühiskasutatavates ruumides soojast tarbeveest. 

Solman peab oluliseks tihendada ka kontoripinna kasutust, seda optimeerida ja osad hooneosad üldse kasutusest välja jätta. "Ka meie superministeeriumis saame ruumikasutust tihendada, majutame meie hoonesse veel ühe ministeeriumi või vähemalt ühe asutuse," esitas Solman ühe lahendustest. 

Samuti on kavas vähendada valgustust maanteedel ning lülitada välja monumentide ja fassaadide valgustused. 

Toimetas René Allik