Tuulikud ja päikesepaneelid. Foto: Bigstockphoto

Väävelheksafluoriid on üks kurjematest teadaolevatest kasvuhoonegaasidest ja tänu rohelise energia buumile, lekib seda atmosfääri üha suuremates kogustes.

Väävelheksafluoriidi kasutatakse elektritootmises ohutuse tagamiseks üha rohkem, kuna selle abil saab kõige optimaalsemal viisil vältida lühiühendusi ja teisi õnnetusi, vahendab The Telegraph.

SF6 soojendab atmosfääri süsihappegaasist (CO2) 23 500 korda rohkem ja ainult üks kilogramm avaldab kliimale samasugust mõju kui 24 inimest lendaksid Londonist New Yorki ja tagasi.

Kuna rohelise energia tarbimise kasvuga ja elektritootmise tuule-, päikese- ning gaasienergia näol mitmekesistamisega on suurenenud ka SF6-te kasutavate seadmete hulk.

Cardiffi ülikooli poolt läbi viidud teadusuuring väidab, et maailma ülekande- ja jaotusvõrkudes kasvab nimetatud gaasi kasutamine aastas kolmekümne – neljakümne tonni võrra.

2017. aastal toimunud nimetatud gaasi Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu emissioon on võrdne 1,3 miljoni auto maanteedele lisamisega.

"Kuna taastuvenergiaprojektid lähevad aina suuremaks, peame me nimetatud gaasi kasutama tuuleturbiinide juures üha rohkem," rääkis BBC-le Scottish Power Renewables'i insener Costa Pirgousis.

"Kuna me lisame võrku üha rohkem turbiine, siis vajame me koos sellega ka üha rohkem ümberlülitusseadmeid ja selle tulemusena kasutame me ka suurte avameretuulikute juures üha rohkem SF6-te."

"Seda gaasi on kasutatud aastaid ja me teame, kuidas see toimib. See on osutunud väga usaldusväärseks ja selle kasutamine nõuab merel väga vähe hooldust."

Ühendkuningriigi elektrituru järelvalveorgani Ofgem esindajate sõnul otsivad nad koos elektritootjatega lahendusi, kuidas SF6 lekkeid piirata.

SF6 on odav ja ei ole tuleohtlik. See on värvitu ja lõhnatu sünteetiline gaas ja on tõhus keskmise ja suure koormusega elektriseadmete isolatsiooniaine.

Kui varem tootis üks suur jaam elektrit miljonitele inimestele, siis koos elektritootmise mitmekesistumisega – juurde on tekkinud väga palju väiksemaid elektritootjaid – tuleb võrku selle turvalisuse huvides lisada ka rohkem lülitusseadmeid ja kaitsmeid. Koos nimetatakse neid ümberlülitusseadmeteks ja kõik kasutavad elektrikaarte ning lühiühenduste vältimiseks SF6-te.

Euroopa Komisjon üritas SF6-te keelustada, kuid elektritööstus pani nad fakti ette, et kui soovitakse üleminekut rohelisele energiale, peab kasutama ka rohkem SF6-te.

Paraku pole tänase päeva seisuga väävelheksafluoriidile elektritootmises järeleproovitud alternatiive.             

Karol Kallas