Peaminister Taavi Rõivas. Foto: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix

Peaminister Taavi Rõivas kuulutas vabariigi aastapäeva eel peetud kõnes oma poliitilised oponendid Kremli käsilasteks, kes tema hinnangul teenivad salamisi Venemaa eesmärki ühiskonda lõhestada ja polariseerida.

"Mind teeb kasvavalt murelikuks, et Euroopas on väga vähe riike, mille sisepoliitikasse ei oleks viimasel ajal ilmunud avalikult kremlimeelsete erakondade ja poliitikute kõrvale üllatuslikult heldelt rahastatud organisatsioone, mis on näiliselt Kremli vastu, kuid teenivad salamisi sedasama Venemaa strateegilist eesmärki lääneriikide ühiskondi lõhestada, õõnestada ja polariseerida. Võõrahirmu toitmine äärmuskonservatismi sildi all on ühemõtteliselt Kremli huvides," kõneles Rõivas teisipäeval Vanemuise kontserdimajas.

"Kahjuks ei erine ka Eesti poliitika siin teistest Lääne-Euroopa riikidest. Piir Putini partei lepingulise koostööpartneri Keskerakonna ja äärmuskonservatiivse, näiliselt justkui Kremli-vastase EKRE vahel on üha hägusem. Seni üksteist debattides upitanud partnerid on üksmeelselt asunud edastama Kremlile meelepäraseid sõnumeid. Selleks, et Savisaar ja Toom saaksid võidelda natsismiga, oli ju vaja partnereid, kes natsismitrummi lööksid," jätkas Rõivas.

"Kremli kaasabil – kas teadlikult või teadmatult – on juba kahe riigikogus esindatud erakonna eesmärk killustunud Euroopa ja Euroopa piiril üksi seisev Eesti. Isegi kui see eesmärk looritatakse keele, kultuuri, traditsioonide ja iseotsustamise õiguse eest seismisega," ütles Taavi Rõivas.