Filmi produtsent Henrik Evertsson (rohelise jopega) ja operaator Linus Andersson (musta t-särgi ja nokamütsiga) saabuvad Göteborgi ringkonnakohtu istungile, 22. augustil 2022. Foto: Scanpix

Rootsi kohus tunnistas 2019. aastal parvlaeva Estonia juurde robotkaamera saatnud kaks filmitegijat süüdi hauarahu rikkumises ning määras neile paari tuhande euro suuruse trahvi.

"Hauarahu hoidmise suhtes M/S Estonia juures, mis on suure hulga inimeste haud, valitseb tugev avalik huvi," ütles Göteborgi ringkonnakohus oma otsuses. "Haua kaitsmine on tähtsam kui sõna- ja infovabaduse kaitsmine," lisati samas.

Kaks Rootsi filmitegijat osalesid 2019. aastal telekanali Discovery Network projektis, mille raames saadeti vee alla Estonia vraki juurde kaugjuhitav robotkaamera, mille jäädvustustest avastati seni teadmata kahjustused laevakeres, mis vallandasid uuesti spekulatsioonid reisilaeva hukkumise võimalike põhjuste kohta, vahendab ERR.

Estonia uppus 28. septembri öösel 1994 reisil Tallinnast Stockholmi. Hukkus vähemalt 852 inimest. 1997. aastal avaldatud ametliku uurimise lõpparuande kohaselt põhjustas laeva uppumise see, et tormis lahti rebenenud vöörivisiir tõmbas kaasa sellega ehituslikult seotud rambi, mistõttu vesi pääses autotekile. Rootsi, Soome ja Eesti kuulutasid laeva uppumiskoha hauarahu paigaks.

Kohus määras filmi "Estonia – leid, mis muudab kõike" produtsendile Henrik Evertssonile 22 400 Rootsi krooni (2085 euro) ning robotkaamerat juhtinud operaatorile Linus Anderssonile 18 800 krooni (1750 euro) suuruse trahvi.

Sama kohus otsustas 2021. aastal, et Saksa lipu all sõitev laev, millel filmitegijad tegutsesid, ei ole hauarahu leppega seotud ning lükkas kaebuse hauarahu rikkumises tagasi. Apellatsioonikohus aga saatis asja kohtusse tagasi.

Pärast Discovery avaldatud dokumentaalfilmi muutis Rootsi seadusi, mis lubasid vraki põhjalikumat uurimist ning praegu ongi uus uurimine pooleli.

Toimetas Martin Vaher