Rootsi Liberaalse partei esimees Nyamko Sabuni. Foto: Wikipedia

Rootsi Liberaalse partei juht kutsus üles Ungari ja Poola Euroopa Liidust väljaheitmisele, kuna nimetatud riikidel on probleeme "õigusriigi mehhanismi ja LGBT-teemadega".

Rootsi Liberaalse partei juht Nyamko Sabuni nõuab päevalehe Expressen veergudel, et Euroopa Komisjon peaks looma "tõhusa mehhanismi", mis lubaks blokil astuda vajadusel "jõulisi ja kiireid" samme riikide vastu, nagu Ungari ja Poola". Sabuni sõnul "lammutavad need riigid õigusriigi mehhanismi ja piiravad LGBT õiguseid", vahendab uudistekanal ReMix.

"Euroopa koostöö põhineb suurel hulgal liberaalsetel väärtustel," kirjutas Sabuni. "Need väärtused on liikumisvabadus, inimõigused ja õigusriigi põhimõtted. Kui sa ei toeta neid väärtuseid, siis pole sul Euroopas midagi teha. Sa oled selle karistuse iseendale kaela tõmmanud."

Liberaalide juht, peale selle, et süüdistas Poola ja Ungari valitsusi "autoritaarsuses", väitis lisaks, et Ungari oma tänasel kujul ei vastaks riikide ühendusega liitumise nõuetele.

"See on ilmselge, et tänast Ungarit ei oleks mitte kunagi Euroopa Liidu liikmeks vastu võetud," kirjutas Sabuni.

Järgmisena nõudis Sabuni, et Euroopa Liit peaks korraldama erikohtumise, mille eesmärgiks oleks leida lahendus Vahe-Euroopa riikide "probleemile".

"Euroopa Liidu tippkohtumise üheks kõige olulisemaks küsimuseks oleks uute, karmimate, reeglite kehtestamine, kuidas riigid saaksid vabatahtlikult Liidust lahkuda ja kuidas neid vajadusel saaks selleks sundida," kirjutas ta.

Sabuni nõudis Euroopa Liidult, et see peataks rahaeraldised Ungarile: "EL eelarvest ja taastefondist Ungarile tehtavad maksed tuleb peatada niipea kui võimalik. Euroopa Liidult raha saamine ei tohiks mitte kunagi käia käsikäes LGBTQ vastaste seaduste või teiste inimõiguste rikkumistega." 

Sabuni sõjakus käib ühte sammu Hollandi Peaministri Mark Rutte juunikuise avaldusega, kus viimane väitis, et "Ungari koht pole Euroopa Liidus", kuna riik võttis vastu lapsi pedofiilia eest kaitsva seaduse, milles muude asjade hulgas keelatakse ära soo- ja LGBTQ ideoloogilise propaganda tegemine alla 18-aastastele lastele. 

"Me ei saa neile öelda, et minge minema. Me peame seda tegema samm-sammult lootes, et nad saavad sellest lõpuks ise aru," rääkis Rutte. "Meie kaugemaks eesmärgiks on suruda selle teemaga Ungari põlvili."

Rootsi Liberaalidel on Euroopa Parlamendis üks koht ja nad kuuluvad samasse saadikute rühma, kuhu Eesti Reformierakond ja Keskerakond: Renew Europe/Uus Euroopa

Toimetas Karol Kallas