Foto: bigstockphoto.com

Rootsi majandusteadlane Tino Sanandaji on tuvastanud, et kuigi raporteeritud kuritegude arv Rootsis on püsinud üsna stabiilsena, on kuritegude raskusaste ja kriminaalne vägivald teinud 21. sajandil hüppelise tõusu, vahendab Breitbart London.

Sanandaji postitas vastava statistika oma Facebook'i lehele, lisades juurde, et kuigi rootslased on näinud leheveergudel üha rohkem lugusid vägivaldsetest kuritegudest, on valitsus juhtinud tähelepanu sellele, et kuritegude koguarv on ainult natukene kõrgem kui 1990ndatel.

Viidates Tõenduspõhise politseitöö Cambridge'i ajakirja tänavu märtsi uuringule tõi Sanandaji välja, et kuritegude kahju indeks (Crime Harm Index – CHI) on Rootsi jaoks tegelikult alates 2000. aastast suuresti kasvanud.

Kuritegude kahju indeks kaalub kuritegusid vastavalt nende tõsidusele, andes tapmistele ja vägistamistele rohkem kaalu kui näiteks taskuvargustele või vandalismile.

"Üks kriminoloogide ja ajakirjanike lemmiktrikke on süüdistada "suurenenud registreerimismäära" ning teine on võrrelda väikeseid kuritegusid nagu näiteks vargust tõsise vägivalla tõusuga, see on printsiip mida saab nimetada "kõikide kuritegude võrdseks väärtuseks"," selgitas Sanandaji.

Ta kritiseeris justiitsministrit Morgan Johanssoni, väites, "et kui Malmös on 10 taskuvargust vähem, kuid üheksa mõrva ja eluaseme plahvatust rohkem, siis säutsub Morgan Johansson uhkelt, et Malmö on muutunud turvalisemaks."

Viimastel aastatel on ka Rootsi statistikud registreerinud vägivaldse kuritegevuse tõusu, eriti vägivalda seoses kriminaalsete jõukude tegevusega.

Selle aasta esimesel poolel teatas Rootsi telejaam SVT, et tulistamiste arv on suurenenud esimese kolme ja poole kuu vältel 2020. aastal võrreldes sama perioodiga eelneval aastal, seda hoolimata koroonaviiruse puhangust ja politsei suurest jõukudevastasest operatsioonist nimega Operatsioon Rimfrost.  

Rootsi jõukude kuritegevus on levinud üle piiri ka Taani, kus mitmed Stockholmi keelualaks oleva äärelinna Rinkeby "Surmasalga" liikmed olid sel nädalal kohtu all topeltmõrva eest, mis leidis aset mullu Kopenhaageni äärelinnas Herlevis.

Ka vägistamiste arv on Rootsis viimastel aastatel oluliselt suurenenud. Mullu avaldatud Rootsi kuriteoennetuse nõukogu aruande kohaselt on seksuaalkuriteod vahemikus 2014 kuni 2018 kolmekordistunud.

Toimetas Martin Vaher