EKRE auesimees Arnold Rüütel EKRE volikogu koosolekul, 29. septembril 2018 Tallinnas. Foto: Scanpix

Eesti Vabariigi endine president ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna auesimees Arnold Rüütel toetab EKRE ja Isamaa otsust minna ühisesse valitsusse, kuna nende koostöö aitaks kaitsta Eesti rahvuslikke huve. Ühtlasi väljendab ta usku, et Keskerakond on selle koalitsiooni sünni nimel valmis kompromissideks.

"Isamaa ja EKRE moodustavad koos tugeva isamaalise mõtete maailma," kommenteeris Rüütel EKRE ja Isamaa võimalikku koalitsiooni ERRile. "See on Eesti poliitikas omaette saavutus. Summa summarum arvan, et sellises [Keskerakonna, EKRE, Isamaa – toim] valitsuses oleksid Eesti rahvuslikud huvid kaitstud."

Kuigi Rüütel nentis, et Keskerakonna seisukohad on konservatiivsete erakondade omadest küll kahtlemata erinevad, väljendas ta ühtlasi usku, et "Keskerakonna esimees Jüri Ratas on valmis kompromissideks".

Ühtlasi kiitis Rüütel EKRE esimeest Mart Helmet kui suure kogemusega poliitikut, kes seisab läbirääkimistel kindlasti väga jõuliselt oma erakonna ja selle valijate eest.

Eesti ja tulevase valitsuse ees seisvatest väljakutsetest rääkides tõi Rüütel olulisematena välja aga sündivuse, rahvusliku kapitali ja maavarad:

"Me oleme elanud kümme-viisteist aastat riigis, kus kapital otsustab kõik. Tihti on see olnud võõrkapital, mis otsustab. Me peame rahvuslikku kapitali edendama. Samuti seisma vastu sellele, et meie maavarasid ei kuritarvitataks."

Suure murekohana tõi Rüütel esile ka madala sündivuse, eriti olukorras, kus idast tuleb võõrtöölisi kontrollimatult sisse. Tema sõnul ei tohiks Eesti riik oma elu ehitada mitte võõrtööjõule, vaid peaks töökäte puudust leevendama hoopis välismaal elavate ja töötavate eestlaste koju toomisega.

Toimetas Martin Vaher