Euroopa Parlamendi saal. Foto: Wikimedia Commons

Euroopa Parlamendi Konservatiivide ja Reformistide fraktsiooni esimees Ryszard Legutko, kes on Platoni uurimisele keskendunud filosoof, pidas Euroopa Parlamendi sünnipäeval 22. novembril saadikute ees kõne, milles manas Parlamendi ideoloogilist nürimeelsust, demokraatiavaenulikkust ning kahjurlust. 

Legutko kõne terviktekst:

Madam president, peaministrid. Räägin teile kaks minutit tõtt, kibedat tõtt. Kibe tõde on selles, et Euroopa Parlament on teinud Euroopale väga palju kahju. See on levitanud valet, et esindab Euroopa demost. Sellist asja, nagu Euroopa demos ei ole olemas, ega saa olema. Parlament on nakatanud Euroopa jultunud erapoolikusega ja haigus on muutunud nii nakkavaks, et see on kandunud üle teistesse Euroopa institutsioonidesse, nagu näiteks Euroopa Komisjoni. 

Parlament on ära unustanud oma pealisülesande, milleks on inimeste esindamine. Selle asemel on Parlamendist saanud nõndanimetatud "Euroopa projekti" kehtestamise masin, millega võõrandutakse miljonitest inimestest. Parlamendist on saanud pahempoolsete poliitiline tööriist, mille abil sunnitakse peale oma ideoloogilist monopoli, mida iseloomustab tuline sallimatus kõigi lahknevate vaadete vastu. Pole tähtis kui mitu korda te kordate sõna "mitmekesisus". "Mitmekesisusest" on Euroopa Liidus ja eriti siinses kojas saamas kaduv liik.

See Parlament on kvaasi-parlament, sest on hüljanud parlamentarismi kõige olulisema põhimõtte, milleks on vastutus. Saadik – lubage ma meenutan teile – valitakse valijate poolt ja ta peab oma valijate ees vastutama. Euroopa Liidus nii ei ole. Mõte, ütleme et Hispaania, Saksamaa, Prantsusmaa ja nii edasi saadikud, kes vastutavad oma riikide valijate ees, saavad kuidagi käskida, ütleme, Ungari ühiskonda või ükskõik millist teist ühiskonda, mille ees neil pole mingit vastutust ja mis ei saa neile anda omalt poolt mingisuguseid ülesandeid, on lihtsalt absurdne.

Nimetage seda, kuidas tahate. Demokraatia see ei ole. Lõpetuseks, Euroopa Parlament esindab demost, mida pole olemas, see tegeleb projektidega, mis eiravad reaalsust ja seaduseid, keeldub vastutusest, on keeranud oma selja miljonitele inimestele ning teenib ainult ühe poliitilise maailmanägemuse huve. Kõik see on lisaks ainult jäämäe tipp. Sellega, härrad ja prouad, ma lõpetan.

Legutko kuulub Poola Õiguse ja Õigluse parteisse.

Toimetas Karol Kallas