AfD üks juhte Frauke Petry. Foto: Tobias Schwarz, AFP/Scanpix

Saksamaa opositsioonilise erakonna Alternative für Deutchland (AfD) poliitikud on meedia teatel julgeolekuteenistuse jälgimise all. Samal ajal ilmneb üha uusi asjaolusid, kuidas Saksa politsei varjas ja koguni valetas aastavahetusel Kölnis, Hamburgis ja teistes linnades aset leidnud massiahistamise asjaolude kohta.

Euroopalikud väärtused: opositsiooniparteid seirab julgeolekuteenistus

Väljaanne Politico kirjutab, et Baden-Württembergi liidumaa siseminister Thomas Strobl nõuab julgeolekuteenistuselt AfD poliitikute jälgimist seoses kohalikku parlamenti valitud AfD saadiku Wolfgang Gedeoni ümber puhkenud skandaaliga.

Baden-Württenbergi parlamendi liige Wolfgang Gedeon (AfD). Foto: Bernd Weissbrod, AFP/Scanpix
Baden-Württenbergi parlamendi liige Wolfgang Gedeon (AfD). Foto: Bernd Weissbrod, AFP/Scanpix

Nimelt väljendas Gedeon 2012. aastal ilmunud raamatus, mis nüüd meedia huviorbiiti sattus, seisukohta, et holokaustile on liiga palju tähelepanu pööratud, ning võrdles võimude poolt jälitatud holokaustieitajaid Hiina dissidentidega. Teise maailmasõja ajal natsionaalsotsialistide režiimi ajal toime pandud holokausti ehk juutide massilise tapmise eitamine või pisendamine on Saksamaal kriminaalkorras karistatav.

"Julgeolekuteenistus peab AfD-l ja selle partei üksikutel liikmetel silma peal hoidma. Kui jälgimise tingimused on täidetud, peame tegutsema," ütles Baden-Württembergi liidumaa siseminister Strobl.

Politico teatel on mõnel liidumaal AfD poliitikud juba praegu julgeolekuteenistuse jälgimise all.

Kölni raudteejaama hoone, 31. detsember 2015. Foto: Markus Boehm, AP/Scanpix
Kölni raudteejaama hoone, 31. detsember 2015. Foto: Markus Böhm, AP/Scanpix

Lekkinud dokument: naiste massiahistamine oli veelgi ulatuslikum

Samal ajal, kui Saksa võimud hoiavad pingsalt "silma peal" populaarsust koguval immigratsioonivastasel ja euroskeptilisel opositsioonierakonnal, tuleb avalikkuse ette üha rohkem infot selle kohta, et politseivõimud on püüdnud varjata Kölnis ja teistes linnades aset leidnud massiahistamise ulatust ja politsei enda tegevuse asjaolusid.

Nimelt oli politseist lekkinud sisedokumendi kohaselt aastavahetusel toimunud seksuaalrünnakute laine varem arvatust veelgi ulatuslikum. Uusaastaööl langes kogu Saksamaal ahistamise ohvriks rohkem kui 1200 naist. Esikohal oli Köln, kus sisserändajad ründasid 600 naist, teisel kohal oli Hamburg, kus rünnati 400 naist.

Seksuaalrünnakuid (käperdamisest vägistamiseni) pani toime rohkem kui 2000 meest, 120 kahtlustatava isik on kindlaks tehtud. Pooled neist olid alles äsja Saksamaale saabunud "põgenikud". Samas olevat suurem osa kahtlustatavatest pärit pigem Põhja-Aafrika riikidest, mitte aga peamisest põgenike päritoluriigist Süüriast.

Hetkel on kohtus süüdi mõistetud vaid 4 ahistajat.