Foto: Bigstockphoto

Saksa poliitikud ja ministrid on meie endise justiitsministri Maris Lauri eeskujul hakanud andma suurepäraseid soovitusi energiasäästuks.

Avalöögi tegi Baden-Württembergi liidumaa valitsusjuht Winfried Kretschmann, kes andis hea nipi: "Ei pea nii kaua duši all olema" ja leidis, et inimesed võiksid kasutada ka ihupuhastuslappe. Paljudele sakslastele tundus selline nõuanne küünilise pilkamisena, kirjutab Die Welt. Ilmselgelt kumab poliitikute sellisest ütlustest välja surve teha energiasäästmisest teatud moraalne kodanikukohustus.

Saksa majandusminister Robert Habeck aga soovitab seevastu lisaks lühemale duši all käimisele kasutada ka külma vett ja toob end eeskujuks. Habeck sõnas ühtlasi, et ta ei ole "mitte iial elus kauem kui viis minutit duši all olnud". 

Berliini keskkonnasenaator Bettina Jarasch kuulutas samuti, et hommikuti oleks paslik külma duši all käia ja muidugi võimalikult kiiresti. Lisaks sellele leidis ta, et sellisest karastamisest ja vee säästmisest peaks saama üks "õige omavaheline võistlus". 

Seni mainitud nõuandjad on maailmaparandajate-roheliste parteist, kuid suurepäraseid nõuandeid tuleb ka teiste parteide esindajatelt. Nii sõnas kristlik-demokraat Daniel Günther, Schleswig-Holsteini valitsusjuht, et "teatud wellness-pakkumised kuuluvad sel aastal sellist liiki luksuse juurde, millest tuleks loobuda. Tuleval talvel ei pea ilmtingimata sauna minema." Günther rõõmustab ka selle üle, et osad hotellid on juba saunad välja lülitanud ja "neile ei pea ülevalt korraldusi andma hakkama."

Kodanikud ei vaja patroneerivaid nõuandeid poliitikutelt, on Die Welt otsustaval seisukohal. 

Toimetas René Allik