Vihased Berliini autojuhid puhastavad tänavat kliimaaktivistidest Foto: Scanpix

Saksa politsei ametiühing nõuab Saksamaal avalikku korda väga jõhkralt rikkuvatele roheaktivistidele ennetavaid vangistusi ja pärast avalikku korda rikkuva teo kordasaatmist kiirmenetlusega vabaduse võtmist.

Saksa politseinike ametiühingu juht Heiko Teggatz sõnas Die Welti TV-saates, et nende kliimaaktivistide suhtes, kes end tänavatele kinni kleebivad ja seetõttu olulisel määral liiklust takistavad ning jõhkralt avalikku korda rikuvad, tuleb rakendada ühekuulist ennetavat vangistust ohu kõrvaldamiseks ja kui tegu on juba korda saadetud, siis tuleb kiirmenetluse korras mõista korrarikkujatele vabadusekaotus. 

„Nii saaks sellised kliimakaose tekitajad ohu kõrvaldamiseks kohtuotsuse alusel ennetavalt kuni kolmekümneks päevaks vangi panna. See, ma usun, on ainuke signaal, millest need idioodid aru saavad," lausus Teggatz otseselt. „Teise sammuna tuleks siis loomulikult pärast avaliku korra rikkumist karmimad vabadusekaotusega karistused, nagu Baden-Württembergis juba tehakse. Need kliimakaose tekitajad mõistavad ainult karmi keelt ja siin peavad poliitikud otsekoheselt käituma. See kergendab ka minu kolleegide reageerimist sellistele korrarikkumistele."

Teggatz märkis, et vabadusekaotusega karistused peaksid järgnema avaliku korra rikkumistele vahetult ja tõi näiteks Hollandi, kus selline praktika on juba teostunud. 

Teggatz peab eriliselt raskendavaks asjaoluks karistuste määramisel päästeteenistuste takistamist: „Igaüks, kes end teadlikult tänavale kleebib, et see blokeerida, peab maksma selle eest, et ta takistab päästeteenistuste autode läbipääsu väljakutse korral, millest tihti sõltuvad inimelud./…/ Siin tuleb nõuda kohtuvõimult loomingulisust ja karmi suhtumist."

Kliimaaktivistide rühmitus „Last Generation" on viimasel ajal blokeerinud Saksamaal ühe rohkem liiklust ja tekitanud suuri ummikuid. Rühmitus teatas äsja, et nende eesmärk on kogu Berliini liiklus halvata. Berliini päästeteenistuse sõnul on see tekitanud päästeautodele „lugematul hulgal takistusi" väljakutsete teenindamisel. 

Toimetas René Allik