Hans Joachim Schnellhuber (paremal) Saksa presidendilt auhinda vastu võtmas Foto: Potsdami kliimamõju uurimisinstituut

Päästmaks maakera inimtekkelise kliimamuutuse eest soovib Potsdami kliimamõju uurimisinsituudi endine juht, teadlane Hans Joachim Schnellhuber üksikisikutele CO2 emissiooni piirmäära kehtestamist, mis tema ettepanekul võiks olla kolm tonni inimese kohta, vahendab NDR (Norddeutscher Rundfunk).

Individuaalne CO2 emissiooni piirang pärsiks maa temperatuuri tõusu, sõnas Schnellhuber ARD-Panorama'le antud intervjuus. Praegu emiteerivad näiteks Saksa elanikud keskmiselt 8–10 tonni CO2 aastas. Paljud miljonärid aga üle 100 tonni CO2 aastas ja superrikkad tuhandeid tonne eralennukite, -laevade ja suurejoonelisema elustiili tõttu. Schnellhuberi arvates on kliima kahjustamine rikkuse üks külgi. 

Schnellhuber toonitab, et vaja on „radikaalset selgust", kui palju keegi kliimamuutuse vältimisse panustada saab. Just seetõttu on individuaalne CO2 piirmäär vajalik ja samal ajal tuleb luua ka võimalus isiklike CO2 kogustega kaubelda. „Igal inimesel oleks kasutada kolm tonni CO2 aasta kohta, aga kui keegi vajab enam, siis peab ületatava koguse ostma," märkis Schnellhuber, tuues paralleeli ettevõtluses kasutatava CO2 kaubandusega. 

Teadlase kohaselt peaksid tulevikus aga individuaalsed CO2 emissioonid üldse nullini langema. 

Saksa majandusminister Robert Habeck on aga selliste ekstreemsete meetmete osas eitaval seisukohal. „Ma ei keskenduks individuaalse CO2 piirmäära küsimusele," nentis Habeck, kelle sõnul tuleb pigem tegeleda näiteks hoonete energiatõhusamaks muutmisega. Ühtlasi usub ta, et kliimakaitse eesmärgid on ilma „individuaalse kliimakontrollita" paremini saavutatavad.

Toimetas René Allik