Saksa tervishoiuminister Karl Lauterbach parlamendiistungil, 23. jaanuar 2023 Foto: Scanpix

Saksa tervishoiuminister Karl Lauterbach, kes on olnud tuntud koroonapiirangute pooldaja, tunnistas, et koolide ja lasteaedade sulgemine pandeemia ajal oli viga.

Lauterbach toob piirangute seadmise põhjenduseks teadlaste nõu, millega soovitati lasteaiad ja koolid sulgeda. Samas väldib ta oma seisukohta selles osas, et kokkuvõttes oli see siiski valitsus, mis otsuse tegi ja oma otsuste eest vastutust ka kannab. 

„Sageli ei olnud teadmiste tase tõesti piisavalt hea," möönab Lauterbach meediaportaali Die Welt vahendusel. Minister on nõus ka sellega, et lasteaiad ja koolid ei olnud tegelikult viiruse leviku pesad, kuigi seda pandeemia ajal väga palju rõhutati ja sellega piiranguid õigustati. 

Minister nimetas pärast koroonameetmete üleliigsusest arusaamist vabanduse palumist raskeks.

Ühtlasi tõdeb ta, et viirustõrjevahendite nagu maskide ja koroonatestide soetamisega läks asi käest ära, neid osteti liiga palju, liiga kallilt ja mõnikord ka mittekorrektsete hangetega. „Need on asjad, mida ei oleks tohtinud kunagi juhtuda," tõdes Lauterbach.  

Robert Kochi nimelise instituudi, mis oli pandeemia ajal üks olulisemaid tervishoiuolukorra hindajaid, ametist lahkuv president Lothar Wieler on samuti võtnud praegu lasteaedade ja koolide sulgemise teemal kriitiliselt sõna. „Mitte kunagi polnud seda, et oleks olnud ainult üks alternatiiv – et kas vähem surnuid või koolid lahti hoida. Kogu pandeemia ajal ei mõeldud olemasolevat mänguruumi piisavalt vajaliku hoole, rahu ja asjalikkusega läbi. Instituut andis alati soovitusi, millega oleks saanud lasteaiad avatuna hoida," heidab instituudi direktor palli valitsusele tagasi ja tõdeb, et ta oleks pidanud selles küsimuses aktiivsem olema. Ühtlasi peab ta vajalikuks teha väga põhjalik kasu-kahju analüüs koroonapiirangute osas. 

Toimetas René Allik