Olaf Scholz Foto: Scanpix

Ajal, mil Saksa liidukantsler Olaf Scholzile avaldatakse tugevat survet relvade tarnimise suurendamiseks Ukrainale, nõuavad mitmed Saksa ühiskonnategelased temalt relvade saatmise lõpetamist, kirjutab Welt.

Kirjas, millele on kirjutanud alla mitmed tuntud kultuuri-, poliitika- ja teadustegelased, mõistetakse sõda hukka ja nõutakse samas relvade saatmise lõpetamist, et vältida Ukraina sõja eskalatsiooni. "Relvade tarnimisega on Saksamaa ja ka teised NATO riigid muutunud de facto sõjapooleks. Ja sellega koos on Ukrainast saanud aastaid teravnenud konflikti lahinguväli NATO ja Venemaa vahel Euroopa julgeolekukorralduse üle," seisab avalikus kirjas. 

"See sõda peidab endas laienemise ja kontrolli alt väljuva sõjalise eskalatsiooni reaalset ohtu – sarnaselt Esimese Maailmasõjaga," on allakirjutanud seisukohal. Ühtlasi on nad arvamusel, et Ukraina armeel ei ole võimalik seda sõda võita ja pikenev sõjaolukord ainult suurendab ohvreid tsiviilelanike seas ning toob kaasa purustatud linnad ja külad. "Relvade tarnimine ja NATO sõjaline toetus ainult pikendab sõda ja lükkab diplomaatilise lahenduse kaugesse tulevikku."

"Valitsev sõjaloogika peab asenduma julge rahuloogikaga ning looma uue Euroopa ja globaalse rahuarhitektuuri koos Venemaa ja Hiinaga. Meie maa ei tohi siin seista eemal, vaid peab võtma aktiivse rolli," loodavad allakirjutanud Saksa valitsuse jõulisemat osalemist sõja lõpetamisel ja lahenduste leidmisel.

Kiri on kõnekas ühiskondliku debati vaatevinklist, ühtlasi annab aimu survetest erinevatelt pooltelt, mille keskel Scholz hetkel nii sise- kui ka välispoliitiliselt on. Lisades siia juurde Saksa energiasõltuvuse Venemaast, on Scholz silmitsi keeruliste probleemidega, millele häid lahendusi ilmselt ei ole.

Toimetas René Allik