Foto: Bigstockphoto

Saksa valitsus tellis 13 miljardi eest 670 miljonit Covid-19 vaktsiini doosi, kogusumma avaldati nüüd esmakordselt. Teadaolevalt tõstsid nii Pfizer kui ka Moderna pandeemia jooksul ka dooside hindasid. 

Saksamaa tellis koroonapandeemia ajal vaktsiine 13,1 miljardi euro eest, vahendab Die Welt. Ostusummat kinnitas Saksa tervishoiuministeerium. Seni oli vaktsiinidele tehtud kogukulutus avalikustamata. 

Samas hoitakse Euroopa Komisjoni ja tootjate vahel sõlmitud lepinguid, mille raames EL liikmesriigid vaktsiine said, salajas. Die Welt'ile teadaolevalt tõstsid vaktsiinide tootjad pandeemia jooksul ka dooside hindasid. 

Enamik vaktsiinidoose telliti toonase tervishoiuministri Jens Spahni ajal, vastavalt 556 miljonit doosi 10,05 miljardi euro eest. Koos hilisemate soetustega on Saksamaa tellitud dooside arv 672 miljonit. 

Kriitika osaliseks on saanud ravimikompaniide poolt vaktsiinidooside hindade tõstmine pandeemia ajal. Detsembris 2020 tellis Saksamaa Biontech/Pfizeri vaktsiine 15,50 eurot doosi eest. Üheksa kuud hiljem, kui valitsus tellis järgmised 168 miljonit doosi, oli ühiku hinnaks juba 23,20 eurot ehk hinnatõus oli ligi 50%. Moderna tõstis samal ajal ühiku hinna 19,50 euro pealt 29,70 eurole ehk hinnatõus oli rohkem kui 50%. 

Saksa arstide ravimikomisjoni juht Wolf-Dieter Ludwig peab sellist käitumist ravimikompaniide poolt häirivaks. „Ma ei pea seda sisuliselt tõsiseks suhtumiseks [ravimifirmade poolt], sest majanduslikes tingimustes oleks pidanud jääma vanade hindade juurde," sõnas Ludwig meediaportaalile. Tema hinnangul kasutasid ravimifirmad ära pandeemias tekkinud nõudlust, et hindu kergitada. 

Kriitikat on tulnud ka parlamendi poolt. „Kui see on tõsi, siis ma arvan, et see on täiesti ebaõiglane. Valitsus ei oleks mitte iial tohtinud sellist diili teha," märkis parlamendiliige Stephan Pilsinger.

Parlamendi eelarvekomisjoni juht Helge Braun juhib tähelepanu muuhulgas sellele, et käesolevaks aastaks on Saksamaa võtnud endale kohustuse soetada koroonavaktsiine järgmise 2 miljardi euro eest. „See on ilmselgelt liiga palju ja võib eeldada, et suur osa tarnest aegub ja tuleb hävitada," nentis Braun. 

Toimetas René Allik