Saksa parlamendi asepresident Wolfgang Kubicki Foto: Scanpix

Saksa parlamendi asepresidendi Wolfgang Kubicki sõnad Türgi presidendi Tayyip Erdoğani suunas on tekitanud Saksa-Türgi suhetes väikse skandaali. Väljaöeldud sõnade põhjuseks on aga tõsiasi, et Türgi pole pidanud kinni Euroopaga sõlmitud kokkuleppest migrantide küsimuses, vahendab Die Welt.

Türgi kutsus välja Saksa suursaadiku Ankaras, kuna Saksa parlamendi asepresidendi sõnad on "mitteaktsepteeritavad väljendused", sest need on Türgi arvates kohatud ning vastuvõetamatud poliitilise moraali ja vastutuse mõttes, sõnas Türgi välisministeeriumi kõneisik Tanju Bilgic. Türki saabunud eeskätt Süüria ja Afganistani põgenikud liiguvad paraku arvukalt Balkani kaudu Saksamaale. Samas lubas Türgi Euroopa Liidule, et temast ei saa vaheetapp illegaalsele sisserändele Euroopasse. 

Kubicki sõnas Hildesheimis valimiskampaania käigus, et Erdoğan on seoses Türgi põgenikepoliitikaga "kanalisatsioonirott". 

Saksa pressiagentuuri järelepärimisele, miks Kubicki taolist sõna kasutas, vastas parlamendi asepresident järgmiselt: "Ma nimetasin härra Erdoğani oma valimiskampaania kõrvalmärkuses Alam-Saksimaal "väikeseks kanalisatsioonirotiks". Kanalisatsioonirott on väike, armas, samas tark ja kaval olend, mistõttu esineb ta ka lastejuttudes protagonistina ("Kanalisatsioonirott Kalle", "Rataouille")."

Kubicki selgitas, et kasutas sellist väljendit, kuna Erdoğan ei pea kinni sõlmitud kokkuleppest, mis pidi vähendama illegaalset sisserännet Türgi kaudu Euroopasse. "Me peame samal ajal tõdema, et põgenikelaine Balkani kaudu kasvab, mis on suur väljakutse Saksa välis- ja sisepoliitikale," sõnas Kubicki. 

Toimetas René Allik