Merkeli ümber räägitakse establishmenti ähvardavast katastroofist. Foto: Scanpix

Saksa koalitsioonikõneluste venimine valmistab peavalu paljudele kantsleri kohusetäitja Angela Merkeli lähikondlastele, kes kardavad juba establishmenti jaoks "katastroofilisi" varajasi valimisi.

Nii näeb Schleswig-Holsteini liidumaa minister-president Daniel Günther pakilist vajadust anda järele roheliste nõudmistele varjupaigataotlejate õiguste osas.

Muuhulgas on rohelised veendunud, et varjupaigale mitte kvalifitseeruvaid afgaane ei või kodumaale tagasi saata, sest seal on liiga ohtlik.

Merkel lubas aga mullu, et eitava vastuse saanud varjupaigataotlejaid tuleks ikkagi senisest suuremas koguses maalt välja saata.

Kui CDU/CSU koalitsioonikõnelused Vaba Demokraatliku Partei ja rohelistega liiva jookseksid, toidaks see Güntheri hinnangul "ekstremismi".

Poliitik võib pidada silmas massilise sisserände vastu meelestatud erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD) pääsemist parlamenti ning tõusmist populaarsuselt kolmandaks parteiks riigis.

Mõnede vaatlejate hinnangul poleks tõenäoline, et varajaste valimiste väljakuulutamise korral juhiks kristlikke demokraate (CDU) enam Merkel.

Juba ollaksegi Saksamaal pahased, et Merkel enam piisavalt pildil ei ole ning laseb noorukesel prantslasel Emmanuel Macronil Euroopat tüürida.

Näitena nördimusest on Die Zeit avaldanud Macroni võimsat visiooni ja julget juhtimist eeskujuks toova loo, milles esitatakse küsimus: "Ja Saksa kantsler? Millega tegeleb tema?"