Jutta Ditfurth aastal 1987. Foto: Scanpix

Saksamaa vasakäärmuslased nõuavad, et maailma üks tuntumaid raamatulaatasid, Frankfurti raamatulaat peab eemaldama paremat maailmavaadet esindavad kirjastused.

Saksamaa tuntud vasakäärmuslane, sotsioloog, rassisimi vastane aktivist ja endine rohelise partei poliitik Jutta Ditfurth kutsus üles, et Frankfurti raamatulaadalt eemaldatakse parema maailmavaatega kirjastajate raamatud, vahendab uudistekanal ReMix.

"Frankfurti raamatulaak peaks avalikkust eelnevalt teavitama, millised kirjastajad osalevad registreerimisprotsessis. Peamiste üllitiste järele peaks olema võimalik leida üles parempoolsed kirjastamisprogrammid. Kõiki raamatuid ei pea lugema," rääkis Ditfurth ajalehele Frankfurter Rundschau.

Vasakäärmuslane leiab, et ajaloolased, teadlased ja "kogemustega antifašistid" peaksid olukorra kiiresti oma kontrolli alla võtma. "Valgelt priviligeeritud" osa ühiskonnast ei saa väidetavalt aru nendest kogemustest, mida värvilised inimesed peavad igapäevaselt läbi elama.

Ditfurthi sõnul peab poliitiline korrektsus olema raamatulaadal tähtsamal kohal kui vaadete paljusus. "Jah, kogu raamatulaat peab olema mustade ja teist värvi inimeste jaoks turvaline koht. Turvaline koht inimeste jaoks, kes kannavad kippasid ja teistele võimalikele natsionaalsotsialistide ohvritele. Raamatulaat saab selline koht olla ainult siis, kui sellest hoitakse eemal rassistlikud, rahvuslikud ja antisemiitlikud kirjastajad," selgitas aktivist tõsimeeli.

Eelmisel aastal tekitas Frankfurti raamatulaadal vastuolusid kirjastuse Jungeuropa väljapanek. Mõned kirjanikud, nagu näiteks Jasmina Kuhnke, keeldusid selle tõttu messil oma raamatute esitlemisest.

Jungeuropa esindab erineva maailmavaatega kirjanikke, kelle hulgas on libertaare, konservatiive ja uute parempoolsete liikumiste liikmeid. Kirjastuse kirjanike seas on nimed nagu Mária Schmidt, Alain de Benoist, Michel Onfray ja Derek Turner

"Jungeuropa ja sarnaste kirjastuste väljapanekud on alati teiste natsionaalsotsialistide kogunemispunkt, kes kujutavad üheskoos ohtu tervele raamatulaadale," väitis Ditfurth.

Ditfurth on Saksamaal tuntud vasakäärmuslik poliitik ja alates 1970. aastatest radikaalne keskkonna eest võitleja. Kuigi ta väidetavalt ei ole pooldanud relvastatud võitlust, propageeris ta siiski ühe protestimise vahendina vastaliste vara hävitamist. Samuti võitles ta Punaarmee Fraktsiooni terroristide, kes vastutavad mitmete 1970. ja 1980. aastatel toime pandud kõrge profiiliga mõrvade ja pommiplahvatuste eest, amnestia nimel. 

Frankfurti linna kultuurikomisjon käsitles teemat möödunud reedel. Sotsiaaldemokraadist linnavolikogu saadik Thomas Bäppler-Wolf kutsus istungil eemaldama messilt kõik parempoolsete vaadetega kirjastused.

"Saatke kõik parempoolsed kirjastajad sinna, kus on nende koht – kõige viimases nurgas väljakäigu kõrval," nõudis ta.

Toimetas Karol Kallas