Foto: Piqsels

Saksamaad ootab 2024. aastal ees elektri normimine ja Bundesnetzagentur saab õiguse tarbijatelt vajadusel, ilma nende nõusolekuta, elekter ära võtta.

Põhjuseks tuuakse elektrivõrgu vananenud taristu. "Energiaülemineku" raames kasvab vajadus elektrienergia järele lähiaastatel Saksamaal üle kümne protsendi, samal ajal on võrgu laiendamine ja uuendamine jäänud ajale jalgu ning puudu on ligikaudu 14 000 kilomeetrit taristut, vahendab uudistekanal BR24. 

Esimesena võetakse elektri piiramisega sihikule elektriautod ja õhksoojuspumbad. Kuna elektrivõrgus on eriti problemaatiline nõndanimetatud "viimase kilomeetri" taristu, siis tuleb elektrivõrgu stabiilsena hoidmiseks tippkoormuse ajal elektritarbimist piirata. Vabanduseks tuuakse, et "tänane elektrivõrk pole ehitatud vastavalt tuleviku vajadustele". 

Juba täna kehtib Saksamaal süsteem, kus inimesed, kes lubavad operaatoril vastavalt vajadusele oma elektritarbimist piirata, saavad elektrit osta odavama hinnaga, kuid selliseid kliente ei ole väga palju.

Seadusandlik raamistik on tänaseks juba valmis ja Saksamaal hakkab alates 2024. aastast kehtima elektri normeerimine ja Bundesnetzagentur saab õiguse tarbijatelt vajadusel ilma nende nõusolekuta elekter ära võtta.

Samal ajal sunnib Saksamaa valitsus kodanikke ja ettevõtteid nii kodude kütmisel kui transpordi valdkonnas minema elektriga töötavatele lahendustele. Taristuprobleemide tõttu tähendab see inimeste jaoks, et elektritarbimise tipptundidel õhksoojuspumbad ei tööta ja elektriautod ei lae.

Toimetas Karol Kallas