Foto: Bigstockphoto

Saksa tervishoiuministeerium kavatseb ligi 750 miljonit aegunud maski ära põletada, mis koroonapandeemia ajal sai soetatud. Samas näitavad andmed, et tegelik aegunud maskide kogus, mis saadetakse utiliseerimisse, on ligi kolm korda suurem.

Kuigi koroonapandeemia on juba ammu möödas, tuleb riikidel tegeleda paaniliselt kokku ostetud kaitsevahendite utiliseerimisega. Saksa tervishoiuministeeriumi sõnul tuleb neil saata utiliseerimisele 755 miljonit maski, vahendab Die Welt. Tervishoiuministeerium nimetab sadade miljonite maskide põletamist „energeetiliseks väärindamiseks". 

Samas näitab ministeeriumi poolt utiliseerimise hanke andmete analüüs, et tegelik põletamisele minevate maskide kogus on oluliselt suurem sellest, mida ministeerium väidab. Die Welt'i järelepärimise peale keeldus ministeerium täpseid andmeid väljastamast ja meediamaja tegi analüüsi, et tegelikud arvud kätte saada. 

Maksimaalne ministeeriumi poolt tellitav utiliseerimise kogus on 30 621 tonni. Kuna ühe maski kaal on ca 10 grammi, siis saab jämedalt võttes tuletada, et utiliseerimisse läheb tegelikult umbes 2,7 miljardit maski. 

Üks rekka võtab peale keskmiselt 25 tonni laadungit. 30 621 tonni transportimiseks on vaja järelikult ca 1200 rekkat.

Siinjuures tuleb arvestada ka seda, et lisaks tervishoiuministeeriumi valduses olevate maskide põletamisele utiliseerivad maske ja kaitsevahendeid ka liidumaad ise. Kümme liidumaad on juba kokku 57,38 tonni aegunud maske põletamisele saatnud. Järge ootavad järgmised kümned tonnid aegunud kaitsevahendeid. 

Parlamendiliikmed on toonase, pandeemiaaegse kontrollimatu maskiostmise osas väga kriitilised. Esiteks oli võimalik ette näha, et tegelikkuses nii palju maske vaja ei lähe, teiseks soetati maske veel ka ajal, mil oli võimalik üsna täpselt hinnata, millal maskikohustus lõpetatakse. Kokkuvõttes raisati ära sadu miljoneid maksumaksja raha – ja raisatakse veel, sest ladustamine ja utiliseerimine on kallid. 

Ühtlasi on parlamendisaadik Kathrin Voglerile mõistmatu, miks riik ei jaganud kasvõi tasuta kaitsevahendeid tervishoiusüsteemile, kui pandeemia sai läbi ja oli ette näha, et maskid jäävad seisma ning lähevad ühel hetkel utiili. 

Toimetas René Allik