Federica Mogherini õnneliku eurooplasena 2015. aasta 19. märtsil Brüsselis. Foto: Scanpix

Itaalia asepeaminister ja siseminister Matteo Salvini kritiseeris teravalt Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrget esindaja Federica Mogherinit, kes ähvardas panna kinni Itaalia juhtimisel Vahemerel teostatava otsingu- ja päästeoperatsiooni Sophia.

"Kui Itaalia, kelle juhtimise alla kuulub Operatsioon Sophia ning kus asub selle peakorter, seda operatsiooni enam ei taha, oleme me valmis ta kinni panama," ütles Mogherini.

Selle peale teatas Salvini viitega eelmise Matteo Renzi valitsuse poolt ametisse määratud Mogherinile, et "vasakleer on suutnud [leida] end esindama kellegi, kes veerand tundi hiljem unustas kuidas olla itaallane."

Samal ajal on Sophiast väljumise märke ilmutanud ka Saksa kantsler Angela Merkel, kes riigimeedia andmetel argumenteerib sammu Itaalia valitsuse keeldumisega lubada migrantidel Itaalias randuda.

Salvini juhtimise all on illegaalne sisseränne üle Vahamere Itaaliasse kahanenud ligikaudu 80 protsenti.

Paljude teiste hulgas on aastal 2015 käivitatud operatsiooni Sophia kritiseerinud Liibüa valitsus, kes väitis tunamullu, et see julgustab migrante merereisi ette võtma.

Toimetas Urho Meister