Los Angeles Foto: Piqsels

Ameerika Ühendriikide California osariigi suurlinn San Francisco käivitas oma sugu "muutnud" inimestele suunatud toetusprogrammi, mille käigus need hakkavad saama kuus kuni 1200 dollarit. 

Toetusprogramm, mis kannab nime "Tagatud sissetulek soomuutjatest inimestele" (Guaranteed Income for Transgender People; GIFT) on suunatud majanduslikel äärealadel asuvatele kahte bioloogilist sugu eiravatele inimestele, vahendab Fox News.

Soomuutjatele raha jagamise programm kuulutati välja kolmapäeval 16. novembril San Francisco linnapea London Breedi poolt. Programmi käigus on võimalik taotleda toetust kuni pooleteiseks aastaks 

Linnavalitsuse leheküljel kirjutatakse: toetuse saajate hulgas on eelisseisus "soomuutjad, kahte soosse mitte kuuluvad, oma sugu mitte tunnistavad ja vahesoolised inimesed (transgender, non-binary, gender non-conforming, intersex people). Soositud on lisaks mustad, põlisrahvusest või värvilised inimesed (black, indigenous, people of color; BIPOC), kes on kodutud, puudega, krooniliselt haiged, noored või vanurid, ainult hispaania keelt rääkivad ning kes on seadus seisukohalt haavatavad, nagu seda on transsoolised, varieeruva sooga ja vahesoolised (Transgender Gender-Variant & Intersex; TGI) inimesed, kellel pole dokumente, kes peavad ellujäämise nimel oma keha müüma või kes on varem vangis istunud. 

Toetusprogrammi valikus on 97 "sugu", raha hakkavad saama 55 inimest ja lisaks toetusele tagatakse abisaajatele mitmeid teisi sotsiaalteenuseid, nagu näiteks sugu kinnitav ning vaimutervise ravi. 

Breed rääkis programmi tutvustades ajakirjanikele: "Meie tagatud sissetulekute programm lubab meil aidata meie linna elanikke siis kui nad vajavad abi kõige rohkem. Tegemist on osaga meie linna majanduslikust taastekavast, millega me pühendume senisest palju õiglasema linna loomisele. Me teame, et meie soomuutjate kogukonnad kogevad palju suuremal määral vaesust ja alavääristamist ning selle programmiga soovitakse nimetatud kogukondade inimesi jalule aidata."

Toetusraha saamisega ei kaasne abisaajatele mingeid kohustusi.

San Francisco 97 soost abivajajad saavad abitaotlusi esitada kuni 15. detsembrini.

Sarnane "soomuutjate" ja mittekahesooliste isikute toetusprogramm käivitati käesoleva aasta märtsis California kuurortlinnas Palm Springsis.

Toimetas Karol Kallas