SAPTK pikett 9. detsembril 2021 Stenbocki maja ees. Foto: Mats Õun

9. detsembri hommikul kell 9:30 algas Toompeal Stenbocki maja ees järjekordne Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks poolt korraldatud pikett, millega nõuti valitsuselt koroonaapartheidipoliitika lõpetamist. Kõlama jäi sõnum, et piketeerijad ei taandu, ei alistu ega karda ning et vajalik on maha tõmmata punased jooned, millest ei taganeta. Samuti kostus üleskutse, et kuritegeliku valitsuse üle tuleb kunagi kohut mõista.

"Oleme tulnud siia Stenbocki maja ette, apartheidivalitsuse ette meelt avaldama, kodanikuõiguste kaitseks," alustas Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi piketi avakõnega. "Me protesteerime Kaja Kallase apartheidivalitsuse vastu. Ja uskuge mind, et kui me siin seisame niimoodi iga neljapäev, kogu aeg, annab see oma mõju kindlasti edasi. See annab oma mõju edasi. Need inimesed kes on siin seisnud selle aasta alguses, kevadel, on tegelikult suureks eeskujuks olnud. Nad olid selgelt ühiskondliku kodanikumeelsuse heaks näiteks. Aga see, et me oleme siin ja valitsusele oma ideedest ja nõudmistest teada anname, see on kindlasti väga oluline surveavaldus. 120 inimest on siia kogunenud miinus 11 kraadiga Toompeale. Need inimesed on siin tõesti südamega. Te tõepoolest hoolite Eesti Vabariigi kodanike õigustest, omaenda õigustest. See meenutab sellist nii-öelda talvevastuhakku riiklikele struktuuridele, mis omaenda kodanikke üritavad avalikust elust välja tõrjuda."

"Need on muidugi ainult esimesed sammud," toonitas Järvi. "Kui valitsus oma apartheidipoliitikaga järgi ei anna. Kui valitsus pidevalt kogu aeg inimesi represseerib, 40 protsenti Eesti Vabariigist represseerib, siis me korraldame loomulikult veel suuremaid meeleavaldusi, pidevalt hoiame valitsusel silma peal ja survet peal, et need inimesed ei saaks siia Stenbocki majja tulla ilma, et nad näeksid kodanike vastuseisu täiesti absurdsele apartheidipoliitikale."

"Me ei ole siia tulnud mitte mingisuguseid uusi õigusi endale taotlema. Me ei taotle mitte ühtegi uut privileegi. Mitte ühtegi uut õigust. Me taotleme lihtsalt seda sama, mis meile Eesti põhiseaduses peaks olema kodanikena garanteeritud. Elementaarseid kodanikuvabadusi. Kas seda on palju palutud, proua Kallas, et Eesti vabariigi põhiseadus kehtiks kõikidele inimestele? Mitte ei oleks Eesti vabariigi põhiseadus selline preparaat, mida süstitakse sisse omale iga poole aasta tagant? Jätke selline põhiseadus endale," rääkis Järvi.

"Süstige ennast nii palju kui tahate. Aga meie oleme siin selleks, et nõuda õigusi – kui põhiseadus ja õigused kehtivad, siis kehtivad need kõigile, kui mitte, siis on tegu privileegidega valitud seltskonnale. Ja praegu on valitsus tekitanud olukorra, kus ta on põhiseaduslikud õigused põhimõtteliselt muutnud privileegideks, süstitute privileegideks. Niimoodi ei saa olla, see ei ole mingisugune vaba maa. Me peame nõudma ja nõuamegi endale põhiseaduse järgi kõiki neid õigusi, mis meile kuuluvad. Ja me tuleme siia tagasi. Me ei jäta seda asja niimoodi. See loosung on suurepärane: me ei taandu! Me ei alistu! Me ei karda!", kõneles Objektiivi peatoimetaja.

Foto: Martin Vaher

Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni kaitseks juhataja Varro Vooglaid ütles, et "me näitame oma kohalolekuga väga lihtsat asja, et me ei kavatse mitte kunagi leppida peaminister Kaja Kallase poolt välja öeldud seisukohaga, et kogu see vaktsiinipasside süsteem ja muud piirangud on tulnud selleks, et jääda. Kui tarvis, hakkame seisma siin igal neljapäeval kuni selle hetkeni kui need piirangud on tühistatud ja kasvatame seda hulka inimestest, kes siia on kogunenud. Nendel nädalatel meil ei olegi veel eesmärk korraldada massimeeleavaldust. Meie eesmärgiks on näidata, et see protest on tulnud et jääda vähemalt sama kauaks, kuni jäävad need piirangud. Aga see protest hakkab kasvama ja paisuma ja ei ole sugugi välistatud, et varsti on siinsamas Toompeal juba tuhanded inimesed kohal. Ja kui valitsus ei astu tagasi, kui ta ei tõmbu tagasi, siis tulevad ka suured massimeeleavaldused, mille kõrval 23. oktoobri meeleavaldus kahvatub. Seda võib päris kindlasti öelda."

"Nendel inimestel (valitsuse esindajatel – toim.) huvitav kas juba on häbi, või kas nad üldse on suutelised tundma häbi, rakendades sellist apartheidirežiimi millel ei ole mitte mingisugust mõistuslikku alust. Kõik nad teavad väga hästi, et pole ühtegi mõistuslikku põhjust, miks inimesi ei võiks näiteks negatiivse PCR-testiga lubada välisõhus toimuvatele suusavõistlustele. Kõik nad teavad väga hästi, et pole ühtegi mõistuslikku põhjust, miks inimesi ei võiks lubada kohvikutesse, restoranidesse, kontsertidele. Kui need piirangud kehtestati, siis öeldi, et see on vajalik haiglate ülekoormuse vältimiseks. Mitte mingisugust ülekoormust ei ole. Ja välitingimustes teatavasti see viirus praktiliselt ei levi. Terviseametki on öelnud, et neil puudub informatsioon üheainsagi välitingimustes toimunud ürituse kohta, mis oleks kujunenud märkimisväärseks viiruse leviku koldeks. Mitte ühtegi sellist juhtumit meile teada ei ole. Ometi rakendatakse neid piiranguid. Täiesti selge on see, et viiruse leviku tõkestamisega ei ole neil piirangutel kõige vähematki pistmist. Tegemist on lihtsalt vahendiga inimeste vaktsineerima survestamiseks ja sundimiseks, inimeste kiusamiseks ja ahistamiseks."

Vooglaid rääkis, et "vabariigi valitsus käitub eeskujuliku koolikiusajana andes sedasi eeskuju kõikidele koolikiusajatele Eestis ja olles nende vaimseks juhiks. Palju õnne neile! Eelmise nädala meeleavaldus läks meil üldiselt hästi, välja arvatus üks kergelt pettumust valmistav asi siin oli, nimelt tuli prügiauto, aga lahkus ilma Kaja Kallase ja Tanel Kiigeta. Loodame, et see nädal läheb paremini ja et see viperus saab korrigeeritud. Fakt on see, et selle valitsuse koht on prügimäel ja sinna tuleb ta toimetada… mida varem seda parem. Mitte Stenbocki majas, vaid prügimäel on teie koht."

Varro Vooglaid sõnas, et mitte mingil tingimusel ei tohiks lubada lastele koroonavaktsiini sisse süstida ning on kuritegelik, et "staarperearst" Karmen Joller käib ringi ja räägib lastele, et tegelikult võivad nad lasta neid aineid sisse süstida ka vanemate teadmata. "Karmen Jolleri käitumine on kuritegelik. Täpselt samamoodi nagu ka Kaja Kallase ja Tanel Kiige käitumine on kuritegelik," rõhutas Vooglaid.

Ta jätkas, et "see on tõeline absurd, et me oleme jõudnud väga lühikese ajaga sellisesse olukorda, kus inimesed peavad endale kõige elementaarsemaid kodanikuõigusi lunastama mingisuguste ainete perioodilise süstida laskmisega. Meil on tavalised kõige elementaarsemad põhiseaduslikud õigused, mis on tagatud põhiseadusega, ja nüüd tuleb järsku Kaja Kallas koos Tanel Kiigega ja ütleb, et selleks, et te saaksite jätkuvalt oma põhiseaduslikke õigusi kasutada, peate te iga nii ja nii mitme kuu tagant laskma endale uued ained sisse süstida. Täielik absurd. Totaalne absurd. Seda öeldakse isegi inimestele, kes on selle haiguse läbi põdenud ja kes on selle kaudu omandanud kõigi eelduste kohaselt parema immuunsuse kui need inimesed, kes on lasknud endale aineid süstida."

Varro Vooglaid võttis sõna ka Elvis Braueri ja tema MÉM Café kaitseks: "On huvitav, et kõik on justkui peapeale pööratud. Elmar Vaher käib riigitelevisioonis ja räägib, et Elvis Brauer on näe riiki kiusanud, vaat kus kole lugu tead, tuli oma MÉM kohvikuga ja hakkas riiki kiusama. Vabandust, aga kuidas te seda olukorda nimetate, et te hakkate inimesi türanniseerima lihtsalt selle pärast, et nad ei ole nõus alluma sügavalt ebainimlikele, ebaõiglastele korraldustele, millega nõutakse lihtsalt jõhkrat diskrimineerimist. Meil on kümme aastat räägitud, et ei tohi diskrimineerida, kohtades, kus see on täiesti kohatu jutt. Ja siis kui hakkavad pihta sellised repressioonid, kus inimestele öeldakse, et te peate diskrimineerima, muidu me paneme teie kohviku kinni. Me teeme teile viisteist tuhat trahvi, siis me paneme selle asja teil siin kinni ja me ajame teid veel pankrotti, sest me palkame teie enda kulul absurdsete hindadega turvamehed teid valvama. Ja siis sa tuled rääkima sellist asja, et diskrimineerimine on paha ja kole."

"See mida Elvis Brauerilt nõutakse, millele ta ei ole nõus alluma, ongi see, et ta hakkab meid diskrimineerima. See ongi tema suurus, see ongi tema tugevus," leidis Vooglaid. "Pigem panete mul selle asja siin kinni, aga mina oma kaaskodanikke diskrimineerima ei hakka. Ma ei hakka ütlema, et vaata sina mees tuled sisse, sina võid koju minna, sest sinul ei ole aineid sisse süstitud. See on piinlik lihtsalt, et ülejäänud restoranid ja kohvikud on sellise asjaga kaasa läinud, et omaenda naha päästmiseks te olete nõus omaenda kaaskodanikke jõhkralt diskrimineerima ja kohtlema neid halvemini kui koeri. Koeri lastakse sisse paljudesse kohvikutesse aga meid ei lasta. Ja te olete nõus sellistele korraldustele alluma. Häbi!"

Foto: Martin Vaher

"Ja siis kui on üks mees, kes vähemalt ütleb ausalt välja, et kuulge mehed, selline asi ei lähe mitte, mina ei hakka oma kaaskodanikke niimoodi jõhkralt diskrimineerima, mõistusevastaselt, te ei luba mul isegi testiga neid sisse lasta, läbipõdenuid ei luba sisse lasta, rääkimata sellest, et miks ma peaksin lihtsalt terved inimesed jätma ukse taha, ükskõik kas nad on läbipõdenud või testitud, ja siis te ütlete mulle selle peale, et mina olen käitunud ebaõiglaselt… ma olen omandanud… kuidas politseis kõrge ametnik ütles: see on vastuvõetamatu, et mees on tekitanud omale ebaõiglase konkurentsi eelise. Nalja teete või."

"Kujutage ette, et kui oleks selline korraldus, et juute ei lase sisse, et kõigil inimestel peab olema see tõupuhtuse tunnistus. Juutidele seda ei väljastata, ja kohvikusse sisse lasta ei tohi ilma, et sa näitad oma tõupuhtustunnistuse ette, oled ikkagi nagu aariarassi esindaja eks," tõi Vooglaid võrdluse. "Ja nüüd kohvikupidajatele öeldakse, et kui te ei täida seda korraldust siis me paneme teie kohviku lihtsalt kinni ja poome teid üles põhimõtteliselt juriidilise isikuna. Nüüd on üks mees, kes ütleb, et teate mis, mina ei hakka sellist asja tegema, minu kohvikusse on oodatud eestlased, venelased, sakslased, juudid, kõik ühtemoodi, mind ei huvita, kõik on ühtemoodi inimesed, kõik peavad saama siin kohvikus käia ühtedel alustel. Ja mis juhtub? Hakatakse pooma seda meest ja öeldakse, et see mees on omandanud endale ebaausa konkurentsieelise, vaata närakat, raisk, tuleb riiki kiusama. Ja reaalselt ongi selline olukord. Lihtsalt vahetame muutujad ära ja sisuliselt on tegemist täpselt sama olukorraga."

"Või miks mitte homoseksuaalidega," tõi Vooglaid näite. "Tuleb mingisugune valitsus, kes ütleb, nii homoseksuaale sisse lubada ei tohi. Siis astub üks mees esile, kes ütleb: kuulge mina ei hakka diskrimineerima sellisel viisil. Siis öeldakse: hoh, tuled riiki kiusama või, ebaõiglast konkurentsieelist endale omandama, vaata närakat raisk, küll me sulle näitame, toome kümme bussi politseinike kohale ja näitame kuidas riigiga käitutakse eks. Häbi! Häbiväärne olukord lihtsalt. Ja kogu see asi, ma ütlen veelkord, on niivõrd läbi imbunud valedest, et vaata kust poolt tahad, lihtsalt kogu aeg valetavad. Valetavad, valetavad, valetavad, valetavad, lihtsalt valetavad kogu aeg."

Valitsusele sónum

Posted by Sigriɗ OO on Thursday, December 9, 2021

"Et jah, selline seltskond. Muidugi mitte mingisugust lugupidamist sellise seltskonna vastu olla ei saa. Mingit austust olla ei saa," rõhutas Vooglaid. "Vastupidi, tegemist on, ütleme nüüd otse ja ausalt välja, kurjategijatega. Kaja Kallas on kurjategija. Tanel Kiik on kurjategija. Kogu see valitsus on üks kamp kurjategijaid. Sellepärast, et inimestelt nende elementaarsete, põhiseaduslike õiguste riisumine on kuritegevus. Fakt. See on kuritegevus. Kurjategijad tuleb vangi panna. Kurjategijate üle tuleb mõista kohut. Sellepärast, et kurjategijad peavad saama õiglase karistuse. Õigluse ideaalile rajatud riigis peavad kurjategijad saama vastutusele võetud ja õiglaselt karistatud. Ja Eesti vabariigis kehtib karistusseadustik. Selles karistusseadustikus on paragrahv 89, mis kannab pealkirja "inimsuse vastased kuriteod". See mida see seltskond teeb, vastab seal kirjeldatud kuriteo koosseisule. Ma kinnitan teile, see vastab paragrahvis 89 sätestatud kuriteo koosseisule."

Varro Vooglaid jätkas paragrahvi 89 ette lugemist: "Süstemaatilisel viisil või massiliselt ja riigi, organisatsiooni või grupi õhutusel või juhtimisel toimepandud inimõigustest ja -vabadustest ilmajätmise või nende õiguste ja vabaduste piiramise eest, samuti neilt alusetult vabaduse võtmise või muu väärkohtlemise eest – karistatakse kaheksa- kuni kahekümneaastase või eluaegse vangistusega." Minimaalne karistus, mis on ette nähtud sellise asja eest, on kaheksa aastat, mitte vähem kui kaheksa aastat, siin ei ole ette nähtud mingisugust rahalist karistust või muud asja alternatiivse karistusena. Ehk minimaalne on kaheksa, aga pidades silmas, millise mastaabiga on seda tehtud, millise süstemaatilisusega on seda tehtud, ma ei arva, et siin peaks miinimummääraga piirduma. Nii et Kaja Kallas, Tanel Kiik ja kogu see valitsus, kes on selle asja taga, te peate arvestama sellega, et ühel päeval läheb paragrahv 89 käiku ja algab reaalne kohtupidamine teie üle. Mina isiklikult kavatsen selle asja eest seista, et see ei jääks tühjaks sõnakõlksuks. Ausõna."

Sõna võttis ka Elvis Brauer, kes toonitas, et me peame säilitama oma väärikuse ning et taganeda ei ole meil kuhugi. Tema sõnul on halenaljakas ka Elmar Vaheri "Terevisioonis" esitatud väide, nagu ta kiusaks riiki: "Uskumatu tõesti, et endast veel selline ohver teha seal see on halenaljakas ma ütlen, see on autu ja vääritu ja kahetsusväärne ja mul on piinlik lugeda sellist asja." Elvise sõnul ei ole tema kohvikut represseerivad isikud mitte politseinikud kellel on mundri au, vaid "türannid" ja "täielikult korrumpeerunud kaabakad, kes tegelevad sigadustega."