USA ja Saudi Araabia lipp, Twitteri logo Pilt: Scanpix

San Franciscos arreteeriti kaks Twitteri töötajat ja üks Saudi-Araabia kodanik, keda süüdistatakse Twitteri kasutajate, sealhulgas Saudi režiimi kriitikute, järele nuhkimises Saudide valitsuse hüvanguks.

Kinnipidamisele eelnes mitmeaastane FBI uurimine, vahendab NBC News.

Kolmapäeval avalikustatud süüdistuses seisab, et nuhkimistegevust koordineerisid Saudi valitsuse ametnikud. Nende palgatud sotsiaalhiiglase tänaseks endised töötajad kammisid Saudide huvides läbi tuhandeid Twitteri kontosid.

Süüdistuses kirjutatakse, kuidas naftariigist pärit Ahmed Almutairi (30a) ja mitmed Saudi ametnikud veensid 2014. aastal Twitteri töötajaid – Saudi-Araabia päritolu Ali Alzabarahi (35a) ja Seattle’ist pärit Ahmad Abouammot (41a) –, et viimased kasutaksid oma Twitteri töötaja õiguseid teatud Twitteri kontode taga olevate inimeste järele nuhkimiseks.

Saude huvitasid režiimi ja kuningaperekonna väidetavate kriitikute sünniajad, e-posti ning IP aadressid.

Huvi tunti näiteks ühe populaarse ajakirjaniku vastu, kellel on Twitteris üle miljoni jälgija.

Väidetavalt said Säutsula töötajad, kelle töökohustuste hulka ei kuulunud kasutajate andmete jälgimine, osutatud teenuste eest palgaks disainerklella ja kümnete tuhandete dollarite ulatuses raha, mis kanti salajastele pangaarvetele.

Abouammo arreteeriti teisipäeval ja teda süüdistatakse lisaks nuhkimisele ka uurimismaterjalide hävitamises, muutmises ning võltsimises.

Kõigile kolmele – Alzabarahile, Abouammole ja Almutairile – on esitatud süüdistus valetades ja põhjuseta isikuandmete käitlemises ning töötamises ebaseadusliku käsilasena välisvalitsuse heaks.

Toimetas Karol Kallas