Saksa rahandusminister Wolfgang Schäuble. Foto: Scanpix

Saksa rahandusminister Wolfgang Schäuble pani USA presidendile Donald Trumpile tungivalt südamele vaadata uuesti läbi oma “Ameerika esiteks” poliitika, sest Ühendriikide taandumine võib võrduda “meie liberaalse maailmakorra” hävinguga. 

“Ma kahtlen, kas Ühendriigid tõepoolest usuvad, et maailmakord jääks sama hea tervise juurde, kui Hiina või Venemaa täidaksid USA poolt jäetud augud ning kui Hiinale ja Venemaale antaks lihtsalt vabad käed domineerida mõjusfäärides, mille nad ise enda jaoks on defineerinud,” küsis Schäuble Berliini Ameerika akadeemias esinedes.

Teiste seas kuulasid teda Henry Kissinger ja Larry Summers.

“See oleks meie liberaalse maailmakorra lõpp,” sõnas Schäuble ning väitis, et globaalse julgeoleku säilitamine on USA huvides.

“See on kindlasti Ühendriikide enda huvides tagada stabiilsus oma turgudel, nii Euroopas kui kõikjal maailmas,” vahendab ZeroHedge ning toob ära, et Bloomberg kirjeldab Schäuble kommentaari kui “ühte selgemaid väljendusi Euroopa poliitikute murest selle pärast, kuidas president Donald Trumpi administratsioon haagib Ühendriike lahti nende globaalsetest rollidest kaubanduse, kliimamuutuse ja julgeoleku vallas.”

Kolme nädala pärast võõrustab Saksa kantsler Angela Merkel Hamburgis G20 tippkohtumisel nii Trumpi, Vene presidenti Vladimir Putinit kui tervet trobikonda teisi liidreid.

Vähem kui kuu aega tagasi ütles Merkel, et Euroopa “peab võtma oma saatuse omaenda kätesse” sest “ajad, mil me võisime täielikult teiste peale loota, on ümber saamas. Seda olen ma viimase paari päeva jooksul kogenud,” ütles Merkel.

Merkeli sõnad kõlasid kontekstis, kus Trump oli juba taganemas Pariisi nn kliimadiilist ning oli Euroopat teravalt noominud soovimatuse eest kanda oma rahalist koormat NATOs.

Mihkelson: Eesti huvides ei ole natsionalism, vaid liberaalne maailmakord