Maha raiutud oliivisalu Moria laagri kõrval. Foto: tourkikanea.gr

Lisaks "tavalisele" märatsemisele on Kreeka Lesvose saare Moria laagrisse asustatud sisserändajad raiunud laagri ümbert maha üle viie tuhande oliivipuu.

Viimane nädal on Lesvose saare sisserändajate kogukonnas olnud konfliktne. Esmalt kaklesid Afganistani sisserändajate jõugud omavahel ja siis läksid kohalike kallale. Aafrika sisserändajad mõnitavad korravalvureid ja köhivad – keset Hiina viiruse pandeemiat – demonstratiivselt nende peale, vahendab Greek City Times.

Lisaks viidatud üleastumistele on immigrandid maha raiunud Lesvose saare pealinna Mytilene lähistel asuvat sisserändajate laagrit ümbritsevad oliivisalud. Kokku on hävitatud hinnanguliselt 5000 puud.

Oliivipuu kasvab stabiilsesse viljakandmise ikka u 65 kuni 80 aastat, mis tähendab, et puude maharaiumisega on kohalikule majandusele põhjustatud korvamatut kahju. Kreeka oliivitoodete ekspordi maht on aastat seitsesada miljonit eurot.

Samuti on oliivipuu saadustel oluline roll Kreeka ajaloos, pärandis ja identiteedis. Kreeka on oliive ja oliiviõli tootnud ning nendega kaubelnud alates pronksiajast, mis tähendab, et oliivid on olnud keskne osa Kreeka majandusest vähemalt 4000 aastat.

Oliiviokstest punuti antiikaja olümpiamängude võitjatele pärgi, oliivipuud on kujutatud klassikalise ajastu Ateena müntidel ja oliiviokstest tehakse tänaseni abiellujate pulmapärgi. Antiikaja uskumuste kohaselt kinkis oliivipuu inimestele tarkuse jumalanna Ateena.

Kuna oliivipuude viljakandvasse ikka kasvatamine võtab kaua aega, siis suure tõenäosusega võetakse endiste oliivisalude alune maa kasutusele muude põllukultuuride tarbeks, kuna talunikel on vaja millestki elada.

Sügavamal tasandil on oliivipuude hävitamine ebaseaduslike sisserändajate poolt rünnak Kreeka pärandi ja identiteedi vastu.

Lesvose saarel asuvast 50 000 ebaseaduslikust sisserändajast umbes pooled on majutatud Moria laagrisse. Moria laager on algselt ehitatud ainult 3000 sisserändaja jaoks. Laagris toimuvad iga nädal mõrvad ja vägistamised.

Üks täiseas oliivipuu kasvatab aastas 15-20 kilogrammi oliive, millest saab 3-4 liitrit õli.

Toimetas Karol Kallas