Endise Itaalia siseministri Matteo Salvini vastu suunatud "inmröövi" kohtuasjad teenivad tema suurest poliitikast kõrvaletõrjumise eesmärki. Foto: Scanpix

Sitsiilia kohus ei võtnud arutamisele parema maailmavaatega partei Põhjaliiga juhi ja endise siseministri Matteo Salvini vastu esitatud kaebust "inimröövis". 

Kaebuse põhjuseks oli Salvini 2019. aasta suvel langetatud otsus, millega ta ei lubanud viie päeva jooksul ühte sisserändajate laeva Sitsiilia Catania sadamasse. Süüdistajate arust oli selline otsus võrdne "inimrööviga", kohus seevastu leidis, et ühtegi kuritegu pole endise siseministri poolt toime pandud, vahendab Euronews.

Salvini üle kohtupidamise vastu olid ka mitmed prokurörid leides, et Salvini viis toona ellu valitsuse poliitikat. Salvini kaitses oma toonaseid otsused ja leiab, et teised Euroopa Liidu riigid peavad Itaaliat aitama sisserändega seotud probleemide lahendamisel.

Salvini tervitas kohtu otsust ja tänas oma toetajaid.

"See on imeilus päev, mitte ainult minu ja minu perele, vaid kõigile itaallastele, kes soovivad kontrollitud, reguleeritud ja positiivset sisserännet, mitte neid tuhandeid saabumisi, mida me sellel Covidi-järgsel suvel ei saa lubada," rääkis Salvini ühele eraraadiojaamale.

Kui Catania sadamas toimunud sündmuste alusel esitatud kaebust ei võtnud kohus arutada, siis sügisel ootab teda Sitsiilia pealinnas Palermos teine sarnane "inimröövi" kohtuasi, mille aluseks on tema keeld lubada Itaalia sadamatesse Hispaania sisserändajate "päästelaev" Open Arms. Hispaania vabaühenduse "päästelaeva" pardal oli 147 Aafrika ranniku lähedalt peale korjatud sisserändajat. Kohtupidamine algab 15. septembril.

Käesoleval kuul on Itaalia kõige lõunapoolsemale saarele saabuvate sisserändajate arv hakanud taas plahvatuslikult kasvama. Ainuüksi mai teisel nädalavahetusel, tänu sellele, et rahulik meri lubas inimkaubitsejatel vedada merele suurema hulga kipakaid sisserändajatega paate, saabus Lampedusale 2100 inimest.

Nii nagu paljudes lääneriikides, on progressistlikud jõud Itaaliaski mehitanud kohtunike ametikohad korrumpeerunud ideoloogiliste sõduritega, kelle jaoks pole tähtis ei õigus ega õiglus, vaid eelkõige vasakagenda elluviimine. Salvini vastu suunatud kohtuasjad teenivad eelkõige tema suurest poliitikast kõrvale tõrjumise eesmärki.

Vahemerel "elusid päästvad" vabaühendused on korduvalt sattunud õiguskaitseorganite huviorbiiti seoses massiivse inimkaubandusega. Samuti on Itaalia sisserändetööstuse võtnud üle maffia. "Sisserändajad toovad rohkem tulu kui narkootikumid," kirjeldas 2018. aastal olukorda The Guardian.

Toimetas Karol Kallas