Robert Fico. Foto: Scanpix

Slovakkia endine valitsusjuht Robert Fico ütles 19. oktoobril, et kui parlamendis läinukski läbi registreeritud partnerluse seadustamist taotlev eelnõu, siis olnuks see põhiseadusevastane. Fico sõnul on Slovakkia põhiseaduses selgelt kirjas, et abielu on mehe ja naise vaheline liit, teatas Slovakkia uudisteagentuur TASR.

Opositsioonierakonna Suund – Sotsiaaldemokraatia (slovaki k. SMER – sociálna demokracia, lüh. Smer) esimees Fico lausus, et kõnealuse seaduseelnõu läbimineku korral võrdsustatuks samasooliste paaride kooselu abieluga, just seda aga põhiseadus ei lubagi. Fico hinnangul näitab see seda, et mainitud seaduseelnõu esitanud liberaalse erakonna Vabadus ja Solidaarsus (slovaki k. Sloboda a Solidarita, lüh. SaS) tehtud eeltöö oli puudulik. 

Slovakkia Vabariigi põhiseaduse 41. paragrahvi 1. lõike avalause ütleb ühemõtteliselt: „Abielu on mehe ja naise vaheline ainulaadne liit (slovaki keeles: „Manželstvo je jedinečný zväzok medzi mužom a ženou")."

Samuti nimetas Fico problemaatiliseks asjaolu, et antud eelnõuga taheti seadustada registreeritud partnerluses elavate paaride jagamatu ühisomand – asi, mis seni lubatud vaid abielupaaridele.

Smeri juhi hinnangul taheti selle eelnõuga sillutada teed omasooiharatele paaridele lapsendamisõiguse andmisele.

SaS-i esitatud eelnõu kukkus parlamendis 19. oktoobril läbi, kuna ei saanud piisavalt toetushääli. SaS-i juhtpoliitikud väljendasid selle üle oma ülisuurt pettumust, süüdistasid eelnõu vastaseid tagurluses ja südametuses ning tõotasid, et jätkavad võitlust oma eesmärgi nimel.

Robert Fico on olnud Slovakkia peaminister kaks korda: aastail 2006–2010 ja 2012–2018.

Toimetas Tõnu Kalvet