Slovakkia peaminister Robert Fico. Foto: Scanpix

Slovakkia peaminister Robert Fico kutsus Ukrainale sõjalise abi andmist pooldavaid opositsioonipoliitikuid üles minema ise Ukrainasse sõdima, teatas 26. veebruaril Slovakkia suurim ungarikeelne päevaleht „Új Szó" oma internetilehel.

„Kel on sellega tõsi taga, mingu sinna, võtku automaat õlale ja sõdigu," ütles Fico samal päeval pärast riigi julgeolekunõukogu istungi lõppu ajakirjanduse vahendusel neile opositsioonipoliitikuile, kes olid soovinud, et Slovakkia osutaks Ukrainale sõjalist abi.

Julgeolekunõukogu kogunes kiirkorras pärast seda, kui oli teatavaks saanud, et Ukraina sõjaväe viimasel ajal üha suureneva ebaedu tõttu toimub sama päeva õhtul Prantsusmaal Euroopa Liidu ja NATO liikmesriikide tippkohtumine, kuhu sai kutse ka Fico. Samal põhjusel kogunes ka valitsus.

Slovakkia internetiväljaande „Denník N" teatel otsustas valitsus, et annab Ukrainale vaid humanitaarabi. Otsustati, et sõjalisest abist ei saa olla juttugi. Sama väljaande teatel toetas valitsuse seda otsust ka endine peaminister, praegune parlamendi esimees Peter Pellegrini. Tolle sõnul ei tohiks Slovakkia anda Ukrainale midagi, mis oleks tapva mõjuga. 

Pellegrinil on suur eduvõimalus peatsetel presidendivalimistel. „Hìrek" internetileht teatas 25. veebruaril, et kui valimised toimuks veebruaris, siis koguks Pellegrini 54,9 protsenti häältest ja saaks presidendiks. Küsitlusfirma „Focus" korraldatud küsitluse kohaselt koguks teine teise ringi jõudev presidendikandidaat, endine välisminister Ivan Korčok siis 35,2 protsenti häältest. Küsitlus toimus 14.–21. veebruarini, valimi suurus oli 1025.

Enne Pariisi-sõitu lubas Fico ajakirjandusele, et teeb kõik endastoleneva, et Slovakkia sõdureid ei saadetaks Ukrainasse, mingu see talle maksma või valitsusjuhiameti, teatas 26. veebruaril Slovakkia internetiväljaanne „Postoj". Fico arvustas teravalt Euroopa riike, kes olid tippkohtumise päevakorrast jätnud välja rahuläbirääkimised kui Ukraina sõja võimaliku lahenduse ning keskendunud ainult sõjalisele lahendusele. 

Fico on oma avalikes esinemistes korduvalt öelnud, et Ukraina–Vene sõjale pole sõjalist lahendust, ja et Ukraina ei suuda tuumariik Venemaad sõjas võita iialgi. 24. veebruaril riigitelevisiooni RTVS väitlussaates „Laupäevased kahekõned" ütles Fico muuhulgas: „Naiivne on arvata, et Venemaa Föderatsiooni sugust tuumasuurriiki suudaks keegi tavasõjas võita." 

„Slaavlased tapavad üksteist, lääs aga toetab seda," ütles Slovakkia uudistagentuuri SITA teatel Fico samas telesaates.

Slovakkia välisminister Juraj Blanár ütles uudisteagentuuri TASR teatel samal päeval, et Slovakkia tahab Ukrainale anda materiaalset, humanitaar- ja arenguabi edaspidigi, kuid toonitas samas, et kutsub üles alustama võimalikult ruttu rahuläbirääkimisi Ukraina ja Venemaa vahel.

Vajadust alustada võimalikult peatselt rahuläbirääkimisi, lõpetada sõjategevus ja säästa eraisikute ja sõjaväelaste elu rääkis 25. veebruaril riigitelevisioonis RTVS veel üks mõjukas Slovakkia poliitik – endine politseijuht, praegune valitsusliidu parlamendisaadik Tibor Gašpar

Väitlussaates „Viie minuti pärast kaksteist" esinedes ütles Gašpar: „Relvastumine ja pidev sõja toetamine ei saa minu meelest tuua lahendust."

„Rahu ei saa tagada sõjaga," ütles Gašpar samas saates. Ühtlasi kaitses ta seal Ficot, kes tema sõnul ei levita vihkamist, vaid vastupidi, kutsub üles sõda lõpetama ja rahuläbirääkimisi alustama.

Toimetas Tõnu Kalvet