Pahased sisserändajad soovivad Kreekas asüüli taodelda. Foto: Scanpix

Soome valitsust ootab ees usaldushääletus, kuna see tahab saata Kreeka piirile grupi ametnikke sisserändajaid vastu võtma.

Rohelisse liigasse kuuluva 34-aastase Soome siseministri Maria Ohisalo sõnul järgib Soome küll Euroopa liidu üldist seisukohta "seistes vastu Türgi katsetele kasutada sisserändajaid oma poliitilistes huvides ära", kuid tema arust on Kreeka valitsuse otsus lõpetada asüülitaotluste menetlemine "vale", vahendab Breitbart.

Kreeka on alates veebruari lõpust seisnud silmitsi 2015. aasta mõõtu sisserändekriisiga, kus Türgi valitsus on toonud piirile kümneid tuhandeid sisserändajaid, kes kõik soovivad tungida Euroopa Liitu.

Sisserändajad on päevade kaupa rünnanud Kreeka piirikindlustusi ja piirivalvureid ning neid toetavad Türgi korrakaitsejõud pommitades Kreeka piiri kaitsjaid pisargaasiga. Türklased väidavad samas, et nad teevad seda sellepärast, et kreeklased alustasid.

Soome valitsus on otsustanud saata kreeklastele appi neljaliikmelise piiriametnike üksuse, kes püüavad "toetada Kreeka valitsust asüülitaotluste menetlemisel".

"Soome valitsuse kindel seisukoht on järgmine: kui me kaitseme oma piire, siis peame me järgima ka rahvusvahelisi kohustusi. Rahvusvahelised kohustused tähendavad õigust taodelda asüüli. See on üks valdkondadest, milles me tahame Kreekat aidata," rääkis Ohisalo. Siseminister nimetas Soome parlamendis aset leidnud tulistes aruteludes Kreeka valitsuste otsust lõpetada asüülitaotluste vastuvõtt muuhulgas "ebaseaduslikuks".

Taani üksuse, mis tegutseb Frontexi alluvuses Kreeka vetes, liikmed kiitlevad, kuidas nad eiravad Kreeka kõrgemate ametiisikute korraldusi saata Kreeka territoriaalvetesse jõudvad sisserändajate paadid tagasi Türgi poolele ja selle asemel on viinud need Kosi saarele.

Põlissoomalsed algatasid reedel 6. märtsil valitsuse sellise käitumise peale usaldushääletuse. Rahandusminister Katri Kulmuni, kes asendab New Yorki ÜRO-sse rahvusvahelist naistepäeva tähistama lennanud peaministrit Sanna Marini, õigustab valitsuse käitumist: "Me toetame Kreekat nende piiride kaitsmisel. Kuid sellega käib kaasas kohustus järgida rahvusvahelist õigust ning inimõiguseid."

Põlissoomlaste arust töötab Soome valitsus Kreeka valitsuse vastu, kuna nende piiride kaitsmine ja väidetav õigus asüülile on teineteist välistavad seisukohad.

Soome valitsus on lisaks lubanud, et nad ei saada oma piiridelt tagasi ühtegi sisserändajat.

Toimetas Karol Kallas