Põlissoomlaste juht Jussi Halla-Aho. Foto: Scanpix

Põlissoomlased on Helsingi politseile esitanud kuriteokaebuse linna transpordiameti suhtes, kuna tänavapildist eemaldati erakonna kohalike valimiste kampaania plakatid, mis olevat eksitavad, kirjutab Yle.

Välireklaamifirma JCDecaux ja Helsingi transpordiamet otsustasid mõne päeva eest, et linnapildist eemaldatakse Põlissoomlaste erakonna reklaamplakatid, mis viitasid võimalusele, et linna üürimajadesse korterite jagamisel eelistatakse immigrante.

Bussipeatustes väljas olnud reklaamidel kujutati üürimaja elanike nimekirja, kus domineerivad nimede asemel kirjed "tuli järjekorras mööda", mis viitab immigrantidele eelisjärjekorras korterite andmisele. Plakatitel kirjutati, et Soome riigi immigratsioonipoliitika tõttu on kohalikel raskem kortereid saada. Sotsiaalmeedias rünnati reklaami kui "rassistlikku".

Põlissoomlaste Helsingi haru juhi Johannes Niemineni sõnul eemaldati reklaamid nendega konsulteerimata. Tema sõnul on tegu sõnavabaduse piiramisega. Niemineni hinnangul võistlevad immigrandid ja kohalikud korterite nimel ning väidetavalt saavad esimesed kortereid eelisjärjekorras. Põlissoomlaste juht Jussi Halla-aho aga märkis Twitteris, et on tähelepanuväärne, et nüüdsest peavad reklaamid justkui olema sõna-sõnalt tõesed.

Nüüd tahavad Põlissoomlased, et politsei selgitaks välja, kas transpordiameti juht Ville Lehmuskoski on käitunud ebaseaduslikult. Lehmuskoski kolmapäeval teemat pikemalt kommenteerida ei soovinud, kuna polnud enda sõnul veel kuriteoavaldusega tutvuda saanud. Tema sõnul olevat aga reklaamid olnud vastuolus reklaamiseadusega. Ka JCDecaux kohaliku juhi Klaus Kuhaneni sõnul olid reklaamid eksitavad.

Linnaametnik Mari Randell eitas, nagu toimuks korterite saamine järjekorra alusel. "Iga elaniku valimise otsus tehakse vaba koha alusel ja nende kandidaatide hulgast, kes on avalduse esitanud. Arvesse võetakse avalduse esitaja elukoha leidmise vajaduse akuutsust," sõnas ta. Randelli sõnul eristatakse kategooriaid "väga akuutne", "akuutne" ja "vajab elukohta". Tema väitel ei võeta etnilist tausta otsuste tegemisel arvesse. Põlissoomlaste sõnul on aga "väga akuutses" kategoorias niivõrd palju inimesi, et mingil alusel peab diskrimineerimine toimuma.

Randelli sõnul on "holistilise" valiku kriteeriumiteks näiteks inimese sissetulek ja üürilepingu pikkus. Samas tunnistas ta, et protsess ei pruugi olla piisavalt läbipaistev.

Helsingi munitsipaalse üürimajade ettevõtte Heka juht Jaana Närö ütles lehele, et nad nõudsid eelmisel nädalal Põlissoomlastelt reklaamide mahavõtmist, kuna nood olevat eksitavad. Erakond aga keeldus sellest, misjärel võtsidki reklaamifirma JCDecaux ja transpordiamet koostöös vastu otsuse reklaamid eemaldada. Närö väitis samuti, et korteri andmise otsus langetatakse vajaduspõhiselt, võttes arvesse näiteks kodutuks jäämise riski või praeguste elutingimuste viletsust.

Toimetas Jaanus Vogelberg