Foto: Piqsels

Rahvusvahelise "soomuutmise" ühenduse WPATH lekkinud dokumendid näitavad, et organisatsioon ja sellega seotud arstid teavad "soomuutmise" hormoonravi tervist hävitavatest mõjudest.

Samuti näitavad World Professional Association for Transgender Health (Rahvusvaheline Soomuutjate Tervise Ametiühendus; WPATH) e-kirjad ja dokumendid, et sageli muudavad sugu inimesed, kes ei saa täpselt aru, mida nad teevad ja mis on "soomuutmise ravi" tagajärjed, vahendab Telegraph.

WPATH on organisatsioon, mille sõna kuulavad kõik "sooravi" ja "soomuutmise teenuseid" osutavad ettevõtted, organisatsioonid, tervisekassad ning arstid. Organisatsioon on vägagi teadlik tõikadest, et kirurgid sooritavad elu-muutvaid lõikusi ja arstid kirjutavad välja puberteeditõkesteid isegi siis kui nad on teadlikud, et nende täiskasvanud ning lapseealised patsiendid ei saa lõpuni aru, millised on sellise "ravi" pikaajalised järelmid. 

Üks arst kirjeldas ühte "soomuutjat", kes suri hormoonide söömise peale vähki:

"Mul oli üks patsient/kolleeg, kellel arenes kaheksa kuni kümne aasta [testosterooni tarvitamise] jooksul välja hepato-maksarakk-kartsinoom (üks maksavähi vorme)," kirjutas arst WPATH-ile.  

"Minu parima arusaamise kohaselt on see seotud tema hormoonraviga… See [vähk] oli nii arenenud järgus, et ta otsustas elulõpu hoolduse kasuks ja suri paar kuud hiljem."

Dokumentidest ei selgu, kas hormoone tarbinud inimene oli võimalikest kõrvalnähtudest teadlik.

"Elavad (eeldatavalt) õnnelikku elu"

Teine arst kirjutas, et nad teevad 16-aastasele tütarlapsele kaksikmastektoomia [mõlema rinna maha lõikamine] ja seda hoolimata asjaolust, et hormoonid olid tal põhjustanud ilmselt maksavähi. 

"Onkoloog ja kirurg mõlemad osutasid, et süüdi olevaks aineks on tõenäoliselt hormoonid," kirjutas arst. "Me oleme valmis oma patsienti toetama igal võimalikul viisil (st kui tervislik olukord lubab, tema rinnad ära lõikama, jne)"

Üks sooterapeut kirjutas, et 15 tegevusaasta jooksul on nad keeldunud sooravi osutamast ainult ühele inimesele.

"Ma olen samuti sekkunud [osutanud "sooravi"] inimestele, kellel on diagnoositud raskekujuline depressioon, mitmetahuline traumajärgne stressihäire, kes on kodutud ja kes on varem sooritanud orhiektoomia (munandite maha lõikamine)," leiab kirjast.

"Viimase 15 aasta jooksul olen ma pidanud kahjuks kirjutama ainult ühe äraütleva hindamisakti, kuna tegemist oli inimesega, kes hinnangute kohaselt oli aktiivse psühhoosi seisundis ja kellel [sooraviks ettevalmistava] nõustamise ajal olid hallutsinatsioonid.

Peale selle juhtumi pole kedagi tagasi lükatud, kõik on saanud oma ["sooravi" lubava] kaaskirja, heakskiidu tervisekindlustusele ja elavad peale seda (eeldatavalt) õnnelikku elu."

Mitmed arstid tunnistavad, et nende patsiendid ei saa aru, mis on hormoonravi ja kirurgilise sekkumise järelmid – näiteks ei oodata, et naistel hakkavad kasvama näokarvad.

Üks lastepsühholoog kirjutas: "Arusaamine, mida mõned neist meditsiinilistest sekkumistest endast kujutavad ja kuidas neid mõjutavad, on väljaspool nende arengupiire."

"Nad ütlevad, et nad saavad aru, kuid siis ütlevad nad midagi muud ja see paneb mõtlema, et nad ikka lõpuni ei saa aru, et neil hakkavad kasvama näokarvad."

"See ei ole teadus ega ravi"

WPATH-i paljastuse tõi avalikkuse ette Ameerika Ühendriikide ajakirjanik Michael Schellenberger.

Schellenbergeri sõnul näitab kirjavahetus, et "sooravi" näol pole tegemist ei teaduse, ega raviga:

"["Sooravi" aluseks olevad] teaduskatsed ei ole korraldatud juhuvalimiga, need ei topeltpimedad ja kontrollitavad. Need ei ole ravi, sest ravi esimene reegel on "ära tee kahju". See nõuab patsiendi teadlikku nõusolekut. 

WPATH-i aktivistidest liikmed teavad, et nõndanimetatud "sugu kinnitav ravi", mida nad pakuvad, võib kaasa tuua eluaegsed vaegused ja viljatuse. Nad teavad, et patsiendid ei saa tagajärgedest, nagu seda on seksuaalvõimekuse kadumine, aru.

Need lekkinud kirjad esitavad kõikehõlmavaid tõendeid, et WPATH-iga koostööd tegevad meditsiinivaldkonna töötajad teavad, et lapsed, teismelised, haavatavad täiskasvanud ja nende hooldajad ei ole võimelised andma teadlikku nõusolekut."

WPATH-i kuuluvad arstid, psühholoogid, terapeudid ja aktivistid. Organisatsioon asub Ameerika Ühendriikides ja sinna kuulub liikmeid üle maailma. WPATH on välja mõelnud "soovahetuse" juhendmaterjalid, mis kannavad nime "WPATH-i terviseteenuste standardid".

WPATH-i lekkinud dokumentidega saab tutvuda siin.

Akronüüm WPATH kõlab sarnaselt ehk toob meelde sõna "warpath", mis tähendab sõjateed.

Eestis koostab koos "sooravi" osutavate arstide ja "soomuutjatega" arstidele soomuutjate ravimise eeskirju mõttekoda Praxis.

Toimetas Karol Kallas