Austraalia Victoria osariigi peaminister Daniel Andrews arvab, et inimesega on midagi valesti siis, kui see peab sugu bioloogiliselt määratuks. Foto: Scanpix

Austraalia Victoria osariigi parlamendis võeti peale 12 tundi kestnud arutelu vastu “Muutmise või allasurumise (ümberpööramise) praktikate keelustamise seadus”, millega kuulutati kuriteoks inimeste, sealhulgas laste, seksuaalse suunitluse või sooidentiteedi muutmise püüdlused.

“Muutmise või allasurumise (ümberpööramise) praktikate keelustamise seaduse 2020” (Change or Suppression (Conversion) Practices Prohibition Bill 2020) peab kuningliku nõusoleku tarbeks veel allkirjastama Victoria osariigi kindralkuberner, peale mida see jõustub 12 kuu jooksul, vahendab LifeSiteNews.

Sarnane seadus võeti eelmisel aastal vastu ka Queenslandi osariigis, kuid Victoria seadus ületab seda karmuselt, keelates “kahjutekitavad praktikad” mitte ainult meditsiiniasutustes, vaid ka kirikutes. Näiteks ei tohi seaduse jõustudes enam “panna toime religioosseid toiminguid, mille hulgas on, kuid mis ei ole piiratud palvetega, [rõhumisest] vabastamisega või vaimude väljaajamisega”. Seaduserikkujaid võib karistada kuni 200 000 Austraalia dollari (ca 128 000 euro) suuruse trahvi või kümne aastase vangistusega.

Victoria peaprokurör Jaclyn Symesi sõnul “ei kuuluta seadus palvetamist kuriteoks … midagi muud väita on jama”. Samas Sidney Katoliku peapiiskopkonna avalike suhete juhi Monica Doumiti sõnul väidab seadus täpselt seda:

“Selle seadusega keelatakse ära igasugune vaimset tervist puudutav sekkumine, nagu ka “religioossed toimingud, mille seas on, kuid mis ei ole piiratud palvepõhiste praktikatega, mis on suunatud inimesele, kas siis inimese nõusolekul või ilma selleta, mille eesmärgiks on tema sooidentiteedi muutmine või allasurumine”. Seksuaalset suundumust seletatakse üldsõnaliselt “inimese emotsionaalse, kiindumusliku ja seksuaalse külgetõmbena või intiimsete seksuaalsuhetena vastas- või sama soo või rohkem kui ühe soo esindajatega”.”

Doumit toob nädalakirjas The Catholic Weekly välja nimekirja olukordadest, mida uus üldsõnaline seadus puudutab:

  • Lapsevanem, kelle viieaastane poeg kinnitab, et ta on tüdruk, ei tohi otsida mitte mingisugust abi – meditsiinilist, psühholoogilist, käitumisteraapia-, vaimset või mingit muud –, mis aitaks nende pojal mõista ja tunnistada, et ta on poiss. Kõik, mis ei kinnita tema tüdrukuks olemist, on keelatud.
  • Kristlastest teismelistel, kes hoiduvad seksuaalaktist abieluni, on keelatud koguneda üksteise vooruslikkuse toetamise eesmärgil.
  • Ära keelatakse Katoliku kiriku organisatsioon Courage (Julgus), mis on suunatud inimestele, kes tunnevad seksuaalset külgetõmmet sama soo vastu, kuid kes soovivad siiski elada oma usutõdede järele. Ära keelatakse kiriku moraaliteoloogia põhimõtetest lähtumine ja kui mõni vaimulik mainib jutluses Pauluse kirja Korintlastele (1. Kr 6:9-10) kirjakohta – mis mõistab hukka hooramise, lõbupoisid ja meestepilastajad –, võib ta vangi minna.
  • Mees, kes tunneb kiusatust oma naist petta, ei tohi minna preestri või vaimuliku juurde ja küsida nõu, kuidas ta saaks jääda truuks oma abieluvannetele ilma, et ta tekitaks vaimulikule vangi mineku ohu. 
  • Tänases sõnastuses seadusest võib isegi välja lugeda, et psühholoogid ei tohi aidata pedofiilidel nende kirest vabaneda. 

Doumit kurjustas ka Victoria peaministri Daniel Andrewsiga: “Ta arvab tõsimeeli, et midagi on valesti kui “see, kes sa oled” on usklik inimene, kes arvab, et seks on püha ja mitte ainult lõõgastustegevus, või bioloogia määrab ära inimese soo.”

Inimesed, kelle vaimulikud või psühhiaatrid soosegadusest või omasooiharusest on päästnud kurdavad, et “Victoria valitsus tahab neid ajaloost kustutada” ja ignoreerib nende kogemusi.

Toimetas Karol Kallas