Georg Soros Foto: Scanpix

Hiljuti USA mõjuvõimsas peavoolu poliitika žurnaalis "Politico" avaldatud loost selgub, et kulutulena levinud uudisel George Sorose fondide kadumisest Euroopast pole tõepõhja all. Fondide kureerimise töö võtab üle George Sorose poeg Alex Soros, kes oli Politicos avaldatud artikli autoriks. 

Ülemaailmset ideoloogilis-poliitiliste organisatsioonide võrgustikku kureeriva miljardäri poeg selgitab, et Sorose fondid jätkavad tööd ümberkonfigureeritud kujul, et "aidata viia ellu Euroopa projekti kogu selle potentsiaali ulatuses," kirjutab Politico.

Alex Sorose sõnul on Euroopa Liit jätkuvalt Sorose fondi väärtusi peegeldavaks moraalseks-ideoloogiliseks majakakas maailmas, mis on eeskujuks ka teistele maailma riikidele.  

Sorose sõnul on Euroopa jõukeskus nihkumas Läänest itta ning tuleviku Euroopat kujundavad sama palju Varssavi, Praha ja Kiiev kui Pariis ja Berliin seda varemalt tegid. See nõuab ka Sorose fondidelt fookuse ümbersuunamist. 

Alex Sorose sõnul on Sorose demokraatiafondid mänginud võtmerolli ka Ukraina poliitilise maastiku kujundamisel pärast 2014. aasta riigipööret, pärast mida on Sorose fondid Ukrainasse investeerinud umbes veerand miljardit dollarit. 

Lisaks Ukrainale on Sorose fondid jätkuvalt aktiivsed õigete poliitiliste jõudude finantseerimisel ka Balkanil ja Moldaavias – aidates riikidel jõuda Euroopa Liidu koosseisu. 

Teiste projektide raames on Sorose fondid tegevad ka Euroopa 12 miljonilise mustlaste populatsiooni toetamises ning uue põlvkonna eurooplaste poliitilises harimises läbi arvukate haridusasutuste ja algatuste, millede seas prominentseimaks on Kesk-Euroopa ülikool Viinis. 

Toimetas Adrian Bachmann