Foto: Veiko Vihuri

Valitsus on alustanud arutelusid selle üle, kui kaua peaksid kehtima aastased vaktsineerimistõendid, kuid praegu ei ole kavatsust seda aega pikendada. Küll aga on kõne all tõhustusdooside eeltingimuseks seadmine, et kehtestatud piirangutest vaba olla, vahendab Delfi Forte.

Praegu kehtivate valitsuse korralduste alusel on vaktsineeritud inimestel võimalik aasta jooksul vaktsineerimiskuuri läbimisest osaleda kontrollitud tegevustes ja nad on vabastatud eneseisolatsiooni kohustusest koroonaviiruse kandjaga lähikontakti korral või reisilt naastes.

"Eestis arutab COVID-tõendi kehtivuse küsimust lähiajal nii valitsuse teadusnõukoda kui immunoprofülaktika ekspertkomisjon. 12-kuulist perioodi ei ole praegu kavas pikendada," ütles sotsiaalministeeriumi pressiesindaja Eva Lehtla.

Kas ja millistele sihtrühmadele võiks edaspidi kontrollitud tegevustes osalemise eeltingimuseks olla ka tõhustusdoosiga vaktsineeritus ning selle tõendamine COVID tõendiga ning mis ajaks peaks sel juhul tõhustusdoos tehtud olema, selle osas Eva Lehtla sõnul veel ekspertide tasandil arutelud käivad.

Hetkel ei ole Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC) andnud soovitust kogu elanikkonna vaktsineerimiseks tõhustusdoosiga ning on rõhutanud esmase vaktsineerimise hõlmatuse suurendamise olulisust. ECDC soovitab lisadoosi tegemist esmase vaktsineerimiskuuri osana vaid immuunpuudulikkusega inimestele, samuti soovitatakse kaaluda tõhustusdoosi tegemist riskigruppi kuuluvatele inimestele.

Toimetas Martin Vaher