Dries van Agt koos abikaasa Eugeniega aastal 1982. Foto: Wikimedia Commons

Madalmaade endine katoliiklasest peaminister Dries van Agt läks käsikäes oma abikaasa Eugeniega vabasurma. Mõlemad olid 93-aastased, teatab The Guardian.

Prominentse abielupaari surma peetakse osaks Madalmaades kasvavast "duo eutanaasia" suundumusest.

Kuigi topelt-vabasurm eutanaasia teel on endiselt haruldane, märgiti paaride eutanaasiat Hollandis esmakordselt juba 2020. aastal, mil 26 inimesele teostati assisteeritud enesetapp samaaegselt nende partneritega. Järgmisel aastal kasvas topelt assisteeritud suitsiidide arv 32-le ning 2022. aastal 58-le.

Hollandi meedia andmetel oli Van Agt (peaminister aastatel 1977-1982 ning esimene Kristlik-Demokraatliku Apellatsiooni partei juht) küll katoliiklane, kuid tegi oma eluvalikuid lähtuvalt oma äranägemisest.

Palestiinlastele suunatud rühmitus "Õiguste foorum", mille Van Agt asutas oma hilisematel, vasakpoolsematel aastatel, teatas möödunud nädalal Van Agtide surmast "koos ja käsikäes". 

Foorumi direktor Gerard Jonkman ütles Hollandi ringhäälinguorganisatsioonile NOS, et mõlemad olid haiged, kuid "ei saanud ilma teineteiseteta lahkuda". Van Agt ei olnud 2019. aastal tekkinud ajuverevalumist kunagi täielikult taastunud.

Hollandis igal aastal umbes 1000 inimese eutanaasiasoovi rahuldav Expertisecentrum Euthanasie pressiesindaja Elke Swart sõnas, et iga paari surmaabi taotlusi kontrollitakse individuaalselt, mitte koos.

"Huvi topelteutanaasia vastu kasvab, kuid see on tänase seisuga ikka veel haruldane," ütles Swart.

Swarti hinnangul on puhas juhus, et kaks inimest kannatavad samal ajal talumatult, ilma et neil oleks väljavaateid leevenduseks – ja et nad mõlemad soovivad sealjuures ka eutanaasiat.

Abistatud enesetapp on Hollandis alates 2002. aastast legaliseeritud kuue tingimuse puhul, sealhulgas talumatute kannatuste, puuduvate väljavaadete ja pikaajalise iseseisva surma soovi korral.

Eutanaasia taotluse rahuldamiseks peab teine spetsialist vabasurma mineja soovi kinnitama ning enamikul juhtudel viib perearst selle kodus ka läbi.

Eutanaasiat pooldavat sihtasutust NVVE juhtiv Fransien van ter Beek sõnas, et kuigi paarid moodustavad eutanaasiaga seotud surmajuhtumitest (8720 juhtumit ehk 5,1% kõigist surmajuhtumitest 2022. aastal) üksnes väikese protsendi, on viimasel ajal seda soovi väljendanud üha rohkem inimesi.

Toimetas Markus Järvi