Foto: bigstockphoto.com

Hiljuti Hispaania Navarra Ülikooli teadlaste läbi viidud pikaajalise uurimuse tulemusena selgus, et suukaudsete kontratseptiivide ehk rasestumisvastaste vahendite regulaarne kasutamine suurendab naistel oluliselt riski rasvumiseks.

Uuring avaldati augustis erialases ajakirjas International Journal of Obesity, kestis 8 aastat ja hõlmas 4920-t naissoost ülikoolilõpetajat mediaanvanusega 28,2, kes ei olnud algselt ülekaalus. Naised jagati kahte gruppi, regulaarsed suukaudsete kontratseptiivide kasutajad ja nende mittekasutajad. Naiste kehamassi-indeksit (BMI) mõõdeti kohapeal uuringu alguses ja iga kahe aasta järel.

Tulemuste järgi tõstab suukaudsete kontratseptiivide kasutamine naiste riski ülekaaluks kaheksa aasta jooksul 78%. „Järgnevate aastate jooksul rasvumise risk praktiliselt kahekordistus naiste hulgas, kes kasutasid regulaarselt suukaudseid kontratseptiive ja peaaegu kolmekordistus nende hulgas, kes kasutasid neid järjepidevalt rohkem kui kahe aasta jooksul," kommenteeris uuringut teadur Álvaro San Juan Rodríguez Pittsburghi Ülikoolist.

Samuti on varasemalt leitud seoseid suukaudsete kontratseptiivide kasutamise ja ohtlike veretrombide tekke ja rinnavähi tekke riski vahel.

Toimetas Oto Tuul