Tarmo Jüristo. Foto: Wikimedia Commons/Alari Rammo

SA Liberaalne Kodanik (SALK) juhatuse esimehe Tarmo Jüristo kinnitusel pole sihtasutus viimasel ajal Objektiivi YouTube’i kanalit tabanud tsensuuri taga. Jüristo sõnul on tema endagi kunagine irooniline Facebooki postitus nn vihakõnena maha võetud.

Jüristo sõnul on SALKis praeguseks üle kümne inimese ja ta ei saa kinnitada, et keegi neist pole isetegevuse korras Objektiivi videoid raporteerinud, kuid säärasest organiseeritud tegevusest ta teadlik pole. “Ausalt öeldes ei tea, kes see oleks. Pole kuulnud, et oleks organiseeritud,” ütles ta.

Jüristo sõnul on näiteks sel kevadel Facebookis tema endagi postitus vihakõnena maha võetud. “Kunagine postitus kvalifitseerus vihakõneks ja võeti maha, kuna olin iroonilises võtmes kasutanud sõna “murjanid”. See jäi filtrisse kinni ja võeti maha. Lõbustatuna vaidlesin ja ei läinud läbi,” rääkis ta. Jüristo sõnul oli kõnealune postitus tolleks hetkeks üle kahe aasta vana. Seetõttu peab ta tõenäoliseks, et postitust mitte ei raporteeritud, vaid selle võttis automaatselt maha tehisintellekt.

Objektiivi kaasuse puhul pidas Jüristo aga võimalikuks, et videote eemaldamise taga on siiski kaebused. Samas ei uskunud ta, et tegemist oleks koordineeritud ja suurel skaalal läbi viidava tegevusega. “Oleks kuulnud,” märkis Jüristo.

Ta tõdes, et ka iroonilised väljaütlemised võivad nn “võrku jääda”. “Võime öelda asju, mis ütleme, aga peame seda tegema rafineeritumalt,” sõnas Jüristo.

Viimasel ajal on Objektiivi YouTube’sse laetud saateid ridamisi maha võetud. Viimati eemaldati reedel 2017. aasta oktoobris salvestatud EELK pastor Annika Laatsi käsitlenud “Fookuses” saade. Kokku on lühikese ajaga eemaldatud neli saadet.

Tsenseeritud saateid ühendab see, et nad on lindistatud juba ammu enne seda, kui jõustusid uued YouTube’i sisueeskirjad. Endiselt on ebaselge, kas videote eemaldamise taga on YouTube’i tehisintellekt, pealekaebajate tegevus või nende kahe kombinatsioon, kuna YouTube täpsemaid selgitusi ei jaga.

Kujutis võib sisaldada: tekst

Objektiiv on viimase video mahavõtmise ka apelleerinud. “Teie otsus meie jutusaade vihakõnena kategoriseerida peab olema viga. Meie saade kujutab endast legitiimset sotsiaalkriitikat ja selles ei sisaldu midagi, mida saaks pidada YouTube’i sisueeskirjade rikkumiseks. Produtseerime oma saadet alati argumenteeritud ja viisakal moel. Palume teil parandada oma viga, mis on ilmselt põhjustatud pahatahtlikest raporteerimistest, ning taastada meie saade muuhulgas selleks, et tõestada, et YouTube ei tegele ideoloogilise ega poliitilise diskrimineerimisega. Kui aga peate meie saadet endiselt vihakõneks, siis palun selgitage täpsemalt, millised meie väljaütlemised on YouTube’i platvormil keelatud,” seisab apellatsioonis.