Youtube'i poolt Objektiivile saadetud tsensuuriteade. Foto: kuvatõmmis

Nn “vihakõne” süüdistusega on Youtube’st värskelt eemaldatud veel kaks Objektiivi saadet. Viimati tsenseeris Youtube Objektiivi alles mõni päev tagasi. Varro Vooglaiu ja Markus Järvi hinnangul on tegu pealekaebajate süstemaatilise pingutusega, et saavutada Objektiivi Youtube kanali sulgemine. Musta stsenaariumi realiseerumise korral avab Objektiiv uued alternatiivsed kanalid videosisu edastamiseks.

Kui viimati eemaldati Youtube’st Objektiivi augustikuine saade “Fookuses: Kaljulaid on Eesti lõhestamisel sisse lükanud uue käigu”, siis nüüd on väidetava “vihakõne” alusel eemaldatud ka saated “Jüri Kotšinev: punase hakklihamasina eesmärgiks oli orjastada kogu planeet” ning “Martin Helme: Toompeal ei võta EKRE-ga koalitsiooni välistamise jutte mitte keegi tõsiselt”.

Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi sõnul on tõenäoline, et Eestis on keegi võtnud Objektiivi YouTube-i kanali hambusse ja soovib massiliste raportite esitamisega esile kutsuda kanali kinnipanemise.

“YouTube-i otsus eemaldada Objektiivi kanalilt kaks minu intervjuud – üle kolme aasta tagasi salvestatud mõttevahetus sõjaajaloolase Jüri Kotšineviga sotsialistliku oktoobrirevolutsiooni sajanda aastapäeva teemal ning enam kui poolteist aastat tagasi tehtud intervjuu tänase EKRE esimehe ja rahandusministri Martin Helmega – on täiesti arusaamatu. Kahes videos räägitu ei kujuta endast mitte mingil viisil vihakõnet, üheski selle sõna vähegi mõistlikus tähenduses, vaid nendes võib näha ja kuulata rahulikku ja mõtestatud poliitilist ja ajaloolist diskussiooni. Kui neid intervjuusid võib määratleda vihakõnena, siis võib sama otsuse teha kogu Objektiivi sisu osas,” tõdes Järvi.

Juhtum näitab Järvi sõnul, mida vihakõnenormid endast tegelikult kujutavad – nende eesmärgiks on poliitilise ja maailmavaatelise tsensuuri kehtestamise kaudu konservatiivide hääle summutamine ja avalikust ruumist kõrvale tõrjumine. “Liberaalid, kes te armastate korrutada Voltaire’i maksiimi sõnavabadusest, kus on nüüd teie silmad ja kõrvad? Miks keegi ei kaitse sõnavabadust siis, kui see reaalselt ohtu on sattunud?” küsis Järvi.

Ta kinnitas aga, et Objektiiv läheb edasi hoolimata kõigest. “Isegi kui kõige halvimate stsenaariumite kohaselt YouTube-i kanal kustutatakse ebaõiglaste kaebuste tõttu, siis saab meie toodangut vaadata meie kodulehel ning kui vaja, avame avalikke kanaleid ka paljudel uutel platvormidel,” sõnas Järvi.

SAPTK juht Varro Vooglaid leidis samuti, et tegemist on “liberaalsete” aktivistide kampaaniaga selleks, et Objektiivi Youtube kanal üldse kinni panna. “Liberaalid vaatavad muidugi Objektiivi “kottimist” rahulikult pealt ega ütle poolt sõnagi – ju olekski neil hea meel, kui meie kanal kinni pandaks (uusi videoid nii ehk naa ei saa üles laadida). Sõnavabadus muudkui aga õitseb… #sõnaonvaba” tõdes ta.

"Liberaalidest" aktivistid on ilmselt võtnud nõuks teha YouTube'ile massiliselt kaebusi seni, kuni Objektiivi kanal…

Posted by Varro Vooglaid on Thursday, December 10, 2020

Ja veel üks Objektiivi video sai YouTube'i poolt vihakõneks tembeldatud ja ära kustutatud. Sedapuhku on vihakõneks…

Posted by Varro Vooglaid on Thursday, December 10, 2020

Varasemalt on Youtube Objektiivi tsenseerinud 2019. aasta jaanuarisjuunis ning detsembris ja tänavu septembris.