Illustratsioon: bigtunaonline/Bigstockphoto.com

Eile õhtul andis sotsiaalmeediahiid YouTube Objektiivi toimetusele teada, et on kaebuste alusel kõrvaldanud kaks Objektiivi videot oma platvormilt. Kõrvaldatud videod olevat vastuolus YouTube'i "vihakõne poliitikaga", ent samas puudub selgus, mis nendes videotes lubamatuks "vihakõneks" kvalifitseeriti ja millistele argumentidele tuginedes seda tehti.

Esiteks teatati Markus Järvi nädalakommentaari eemaldamisest. Selles kommentaaris oli kriitika objektiks homoideoloogiat propageerivate ühingute riiklik rahastamine sadade tuhandete eurodega.

Teiseks laekus teade, et kõrvaldatud on ka hiljutine "Fookuses" saade, milles oli kriitilise tähelepanu all Eesti mainet kahjustava hüsteeria üleskütmine, justkui oleks Eestis natsid võimule tulnud.

Varem on YouTube jällegi kaebuste alusel kehtestanud mitmele Objektiivi videole ligipääsupiirangud, ent ühtegi videot ei ole varem kõrvaldatud.

Seejuures on Objektiivi toimetus iga kord ka ligipääsu piirangute kehtestamise peale esitanud YouTube'i otsuse peale vaide, ent mitte kordagi pole vaietele isegi mitte vastatud, nende rahuldamisest rääkimata.

Ekraanitõmmis kirjast, millega YouTube teavitas Objektiivi video kõrvaldamisest.
Ekraanitõmmis kirjast, millega YouTube teavitas Objektiivi video kõrvaldamisest.

Ühtegi kontaktisikut, kelle käest YouTube'i otsuste kohta selgitust küsida, Eestis ei ole. Samuti ei ole leida ühegi välismaise esindusisiku kontaktandmeid.

Info puudub ka selle kohta, kes on Objektiivi videote suhtes kaebuseid esitanud ning millega ja milliste YouTube'i reeglite vastu on neis videotes väidetavalt eksitud.

Toimunu taustal teatas YouTube teisipäeval ka sellest, et hakkab videote kõrvaldamiseks rakendama avaramat "vihakõne keelustamise poliitikat" ning et selle kohaselt asutakse maha võtma kõiki videoid, milles "milles üks grupp väidab ülimuslikkust teise üle, et õigustada diskrimineerimist, segregatsiooni või kõrvalejätmist omaduste põhjal nagu vanus, sugu, rass, kast, religioon, seksuaalne orientatsioon või veterani staatus".

Milliseid praktilisi järeldusi sellest peaks tuletama, selle kohta juhised paraku puuduvad ning vastavatele küsimustele ei ole ka võimalik vastuseid saada.

Selge on aga see, et YouTube rakendab ühe jõulisemalt ideoloogilisi filtreid, lubades üksnes vasakliberaalsete hoiakutega kooskõlas olevat sisu.

Niisugune lähenemine on juba pikemat aega pälvinud konservatiivide teravat kriitikat, kuna see on vastuolus YouTube'i enesemääratlusega, nagu oldaks neutraalne arvamusplats, mis on avatud kõigile maailmavaatelistele positsioonidele ilma tsensuurita.

YouTube on Objektiivi videote leviku põhiline platvorm ning alles hiljuti jõudis Objektiivi kanal ka olulise tähiseni, kui selgus, et meie videoid on seal vaadatud ühtekokku rohkem kui miljon korda.

Toimetas Varro Vooglaid

Oluline verstapost: Objektiivi YouTube'i videoid on vaadatud rohkem kui miljon korda