Illustratsioon: Proxima Studio/Bigstockphoto.com

Sotsiaalmeediaplatvorm YouTube andis täna teada, et kustutas Objektiivi kanalilt väidetava vaenu õhutamisena juba 2018. aasta jaanuaris avaldatud saate “Fookuses”, milles Markus Järvi ja Varro Vooglaid kommenteerisid süüdistust, nagu oleks Objektiiv venemeelne. Ühtlasi peatas YouTube nädalaks Objektiivi võimaluse uusi videoid üles laadida.

Vaenu õhtuamiseks tembeldatud ja ära kustutatud saade ei ole praegu videokujul kättesaadav, aga põgusa ülevaate saate sisust saab selle tekstilisest lahtikirjutsest Objektiivi uudises, millega saade sai 17. jaanuaril 2018 portaalis välja toodud.

Saates arutleti mõnede end eesti rahvuslasteks nimetavate isikute etteheidet, nagu oleks Objektiiv venemeelne. Saates selgitati, et nö vene kaardiga vehkimine on juba kulunud avaliku arutelu suretamise võte, mis lastakse ikka ja jälle käiku selleks, et varjata argumentide puudumist või nende nõrkust.

“Teatud inimesed on võtnud eesmärgiks täiesti küüniliselt lõhestada Eesti ühiskonda. Venemeelsuse süüdistuse malakas on saavutanud maksimaalse ulatuse – sellega niidetakse ja vehitakse ühiskonnas laia amplituudiga. Ükskõik, kes valitsevale klikile vastu astuvad, need tembeldatakse julmalt Venemaa käsilasteks,” selgitas saates Järvi.

Väljavõte Objektiivi YouTube’i kanalist

Täna YouTube’ile esitatud vaides kirjutas Varro Vooglaid, et kõnealuse “Fookuses” saate vihakõneks tembeldamine ja kustutamine on ühemõtteliselt vale ja sellega ei saa leppida.

“Teie otsus tembeldada meie vestlussaade vihakõneks on väga pettumust valmistav ja lihtsalt vale. Palun selgitage, mis võiks meie saates olla vihakõnena käsitletav. Palume tungivalt, et muudaksite oma otsuse ära ja taastaksite meie saate YouTube’is algsel kujul. Vastasel juhul lihtsalt kinnitate süüdistust, et YouTube rakendab ideoloogilist tsensuuri,” seisab Objektiivi esitatud vaides.

Lisaks saate kustutamisele karistas YouTube Objektiivi sellega, et nädal aega ei ole võimalik portaali YouTube’i kanalile ühtegi videot üles laadida. Seetõttu katkeb ajutiselt Objektiivi YouTube’i kanalile uute materjalide üleslaadimine, ent portaalis on Objektiivi saated jätkuvalt vaadatavad alternatiivse lahenduse abil.

Vooglaiu sõnul näitab YouTube’i selline käitumine taas selgelt, kuivõrd laialivalguv ja meelevaldselt määratletav kategooria on vihakõne. “Antud juhul on vihakõneks tembeldatud meie täiesti rahulik, ratsionaalne, viisakas ja argumenteeritud arutelu,” osutab ta lisades, et ilmselt on taas tegu pealekaebajate poolt antud osutuste kriitikavaba heakskiitmisega.

Ka varem on YouTube Objektiivi videoid vaenu õhutamiseks kuulutanud ja need seetõttu ära kustutanud. Nt 2019. aasta alguses kustutati ära Markus Järvi nädalakommentaar süvariigi teemadel. Samuti toimiti Järvi nädalakommentaariga, mis rääkis sotsiaalministeeriumi vahendusel homopropaganda rahastamisest.

Vaenu õhutamisena on YouTube ära kustutanud ka “Fookuses” saate, milles oli kriitilise tähelepanu all riigikogu valimiste järgselt Eesti mainet kahjustava hüsteeria üleskütmine, justkui oleks Eestis natsid võimule tulnud.