Teiste seas avaldas vikerkaarelipuga laste LGBT-üritusele toetust ka Tartu baar Pirogov. Foto: Facebook

Reedel avaldasid mitmed Tartu lokaalid nagu Pirogov, Forrest, Naiiv, Genialistide klubi, Zavood ja Barlova vikerkaarelippudega toetust EKRE vastasele LGBT-meeleavaldusele ning Lille noortekeskuse töötajatele, kes korraldasid samal päeval 13-18 aastastele lastele põrandaaluse LGBT+ teemaõhtu.

Pirogovi ja Zavoodi omaniku Mario Pizzolante sõnul tuli tema baarides algatus töötajatelt endilt ning teiste baaride omanikega ta ühist solidaarsusavaldust väidetavalt ei koordineerinud: "Avaldame toetust noorsootöötajatele ja noortele, kes on sattunud tagurlike täiskasvanute rünnaku alla," põhjendas ta vikerkaarelippude välja riputamist.

Baarides ringi vaadates võis näha ka mitmeid meeleavalduselt tulnud noori juttu ajamas ja õlut rüüpamas, väike vikerkaarelipp veel jopele kinnitatud.

Barlova pani vikerkaarelipu välja juba suvel

Karlova linnaosas asuv Barlova baar pani vikerkaarevärvilise lipu välja juba septembri alguses, pahandades sellega aga oma 77-aastast inseneriharidusega naabrit Erwin Mihkel Parit, kes palus selle tungivalt maha võtta. Kuna lokaal ei tulnud tema soovile aga vastu, siis naelutas ta baari läheduses kasvavale puule omakorda plakati Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks poolt välja antud materjalidega. 

Barlova baari ühe omaniku Aleksandr Heifetsi sõnul on tegemist aga hoopis rahulipuga:

"Olen nõus sellega, et osale inimestele seostub see vikerkaarevärvides lipp LGBT-liikumisega. Paljudele üle maailma tähendab selline PACE kirjaga lipp aga rahu. Meie baar on koht, kuhu on oodatud musta ja valge nahavärviga inimesed, geid ja heteroseksuaalsed inimesed. Siin on koht, kus kedagi ei solvata. Lipp sümboliseerib seda, et see on paik, kus käivad tolerantsed inimesed."

Barlova pole omaniku sõnul siiski geibaar

Talle sekundeerib ka baari teine omanik Simone Cassano, kes väidetavalt ei tulnud lipu ülespanemise ideed välja käies isegi selle peale, et seda LGBT-liikumisega seostada ning selgitab, et Barlova näol ei ole tegemist siiski geibaariga: "Me ei taha kedagi solvata ei poliitilisel ega seksuaalsel alusel. See ei ole geibaar, aga siia on teretulnud nii kõik geid kui ka mittegeid. Me ei taha skandaali."

Samas ütleb ta Eesti Päevalehele antud intervjuus jällegi selgelt, et pani lipu välja otsese reaktsioonina intsidendile, kus ühes Tartu kesklinna baaris tungiti kallale kahele suudlevale homoseksuaalsele mehele. "See veenis mind, et tahan näidata: Barlova on tolerantne koht, kuhu kõik on oodatud ja keegi ei pea kartma olla tema ise või tundma hirmu oma valikute pärast," räägib ta endale siinkohal vastu.

"Paljudes Euroopa riikides ei seostu see esmajoones LGBT-liikumisega, küll aga on ka riike nagu Eesti, kus just see seos esimesena luuakse. Sellisteks reaktsioonideks oleks me pidanud valmis olema," kinnitab ta veelkord, et oli tegelikult vägagi teadlik lipu seostamisest LGBT-liikumisega.

Naabrimees: kui natsilipule panna rahutuvi, et tee see sellest veel rahulippu

Pari kirjeldas, kuidas "need inimesed tollest kõrvalkohvikust" kohe välja kargasid, kui ta lippu pildistama läks. "Itaallasest baariomanik, kes vastu tulles mind alati buongiorno'ga tervitas, oli nüüd ülbe," ütles naabrimees, kelle sõnul olevat Casano talt küsinud, et mis tal selle pace-lipu vastu on.

"Pangu siis sellele kiri "rahu", aga ärgu reklaamigu siin homoseksualismi," leiab aga Pari ning nendib, et kui natsilipule panna rahutuvi, ei tähenda see veel teps mitte rahulippu.

Heifits on aga arvamusel, et isegi kui nad saaksid aru, et vikerkaarevärvid võivad kellegi jaoks provotseerivad olla, "oleks vaikimine tänapäevaste ühiskondlike pingete ja EKRE viharetoorika (sic!) kontekstis veelgi hullem võimalus".

Samas ei kiida Cassano siiski ka heaks Pari poolt üles seatud tradistsioonilist seksuaalmoraali tutvustava plakati lõhkumist, nähes selles vastuolu nendepoolse rahu- ja sallivussõnumiga: "Meie lippu ei lõhkunud keegi, aga plakat rikuti. Ometi seisab meie lipp rahu eest, nii et siin on vastuolu."

Barlova: Tartu ei vääri Euroopa kultuuripealinna tiitlit

Ühtlasi leiavad baari omanikud oma Facebooki lehel tehtud postituses, et Tartu ei ole hetkel veel piisavalt hea koht, et kanda 2024. aastal Euroopa kultuuripealinna tiitlit ega piisavalt hea elukoht inimkonna jaoks üldse.

Karlova elanik: baarist võib kujuneda aidsipesa

Karlova elanikud ise suhtuvad aga välja pandud vikerkaarelippu erinevalt, ühtesid ei häiri see üldse, aga teistel on jällegi hingeliselt raske sellest mööduda. Üks nooremas keskeas pereema kardab koguni, et baarist võib kujuneda aidsipesa.

Odini sõdalased panid Barlova omaniku värisedes lipu maha võtma

Kui baariomanikud said teada, et Odini sõdalased plaanivad Barlovasse tulla, otsustasid nad aga lipu siiski maha võtta. "Lipu maha võtmine oli korralik moraalne siseheitlus, tundsin, nagu ma annaksin alla. Aga kui me saime vihje Odini sõdalaste tuleku kohta, värisesin otseses mõttes," põhjendas Cassano lipu eemaldamist.

Barlova omanik kutsus ka teisi vikerkaarelippe välja panema

"Kui Tartus läheb tõesti mööda aasta, kus kedagi ei peksta ega solvata, siis me teame, et selle lipu võib rahus maha võtta, sest Tartu on rahulik paik. Kuniks see nii ei ole, on seda ilmselt vaja ja samuti on vaja neid vestlusi üleval hoida," ütles Heifets septembris ning kutsus ka teisi solidaarsusest vikerkaarelippe välja panema. "Meile [öeldi], et meie vikerkaarelipp on Tartus ainus. Ma ei tea, kas see on tõsi, aga kui see tõesti nii on, siis oleks aeg seda olukorda muuta."

Reedesel LGBT-meeleavaldusel järgisidki mitmed populaarsed Tartu lokaalid Barlova eeskuju ning riputasid välja nüüd juba ühemõttelise LGBT-vikerkaarelipu. Ka Karlova baaris oli "rahulipp" taas vapralt välja toodud, seekord küll juba turvaliselt hoopis siseruumis akna taga.

Foto: Facebook

Laste LGBT-üritust toetab ka linna poolt heldelt rahastatud Genialistide klubi

Lisaks lokaalidele Pirogov, Forrest, Naiiv, Zavood ja Barlova pani homolipu välja ka heldet linna poolset rahastust nautiv Genialistide klubi, mis võõrustas hiljuti homofilmifestivali Festheart Tartu seansi eel- ja järelprogrammi ning võõrustab jätkuvalt valdavat osa Vikerruumi nimelisest homopidude sarjast. Tänavu toetab Tartu linn klubi sellist tegevust 22 000 maksueuro suuruse toetusega ning mullu saadi selleks samasse suurusjärku jäävat 19 200 eurot.

Foto: Facebook

Veel pilte vikerkaarelipuga "ehitud" Tartu lokaalidest on võimalik vaadata siit.

Tartus pani Barlova baar välja vikerkaarelipu, pahane naaber vastas aga SAPTKi materjalidega

Tartu noortekeskus korraldab lastele LGBT+ teemaõhtuid