Tartu Ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets. Foto: Wikimedia Commons

Kaja Kallase poolt valitsuse teadusnõukoja uueks juhiks nimetatud Tartu Ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets leidis jaanuaris, et viiruse leviku peatamiseks peaks vaktsineerima vähemalt 60-70% rahvastikust ning kuna küsitlused vabatahtlikku soovi selleks ei näita, ei näinud ta teadlasena muud võimalust kui muuta vaktsineerimine kohustuslikuks.

""Kui uus peaminister Kaja Kallas ütleks, et homsest on COVID-19 vastu vaktsineerimine kohustuslik, poleks see ilmselt kuigi populaarne samm /…/ praegused küsitlused aga pigem näitavad, et vabatahtlikke jääb meil väheks," sõnas Maimets toona Maalehele. Tänaseks on teada, et 60-70% vaktsineerimisel nn karjaimmuunsust, mis viiruse leviku peataks, ei teki. Toona vastas Maimets küsimusele, kas koroonaviirusesse võib nakatuda ka pärast vaktsineerimist, et ta seda kindlalt ei tea, kuid tõenäosus olevat üsna väike.

Maimets leidis, et vaktsineerimise kõrvaltoimed jäävad kasudele alla. "Vaktsineerimisest keeldudes on oht surra, vaktsineerides on tavalisemad kõrvaltoimed aga punetav süstikoht ja väike palavik," sõnas ta.

Toimetas Jaanus Vogelberg