Michiel Jansz. van Mierevelt: Dr Willem van der Meeri anatoomiatund, 1617 Foto: Wikipedia

USA Illinoisi osariigis tegutsev rahvatervisetööstus Northwestern Medicine üllitas uuringu, milles väidetakse, et rindade eemaldamine parandab märkimisväärselt meheks saada soovivate noorte tüdrukute elu.  

Teadusajakirjas Jama Pediatrics avaldatud eelretsenseeritud "teadustöö" on väidetavalt esimene omasugune, milles näidatakse, et "kui "transmaskuliinne" või mittebinaarne teismeline elik noor täiskasvanu kannatab rinnadüsfooria, soolise kongruentsuse ja [vale] kehanägemuse käes, siis keha ülaosa kirurgia aitab seda olukorda märkimisväärselt parandada," kirjutatakse Northwestern Medicine'i pressiteates.

Uuringus võrreldi kahte patsiendirühma, kelle vanus jäi vahemikku 14 kuni 24 aastat. Ühel, 36-liikmelisel grupil lõigati rinnad maha ja 34-liikmeline kontrollgrupp manustas suguhormoone (sai "sugu kinnitavat" ravi), kuid neid ei opereeritud. Kolm kuud peale rindade eemaldamise operatsiooni patsiendid, kellel enam rindu ei olnud, ilmutasid võrreldes rindade omamise ajaga märksa vähem rinnadüsfooria märke. Kontrollgrupis olevate patsientide rinnadüsfooria jäi enam-vähem samale tasemele kui "sugu kinnitava ravi" alguses.

Sumanas Jordan Foto: nm.org  

"Kui me võrdlesime patsiente, kes läbisid sugu kinnitava ülakeha kirurgia nendega, kes seda ei teinud, siis esimese grupi elukvaliteet paranes märkimisväärselt," kirjutab pressiteates Northwestern Medicine'i Sooradade (Gender Pathways) programmi juht Sumanas Jordan.

Eelnevad teadustööd on väidetavalt näidanud, et rinnadüsfooria on soomuutjatest ja sooga mittenõustuvate noorte seas läbiv probleem. Ameerika Pediaatria Akadeemia teadusajakirjas 2021. aastal avaldatud uuringus "tuvastati konsensus, et rinnadüsfooria on meheks saada tahtvate naissoost noorte seas tõsine ängi põhjustaja ja see võib piirata nende teovõimet".

Jordani sõnul on samad nähtused "hästi dokumenteeritud" ka täiskasvanud soomuutjate puhul.

Ameerika Kodanikuvabaduste Ühenduse (American Civil Liberties Union) jurist Chase Strangio väidab, et tema 20ndates eluaastates eemaldatud rinnad on "parim asi, mida ma olen oma ellujäämise nimel teinud".

"Patsiendid, kes valivad sugu kinnitava rindade eemaldamise, tunnevad ennast oma kehas paremini ja see võimendab nende elukvaliteeti. Me loodame, et käesolevast uuringust saab teismeliste, noorte täiskasvanute ja nende perekondade jaoks allikas, millest saab rindade eemaldamise kohta rohkem teadmisi," kinnitab Jordan. 

Toimetas Karol Kallas