ANALÜÜS ⟩ Varro Vooglaid: miks president ei kuulutanud välja kirikute ja koguduste seadust?
Riigikogu liige Varro Vooglaid analüüsib võimalikke põhjuseid, miks riigipea Alar Karis jättis välja kuulutamata kirikute ja koguduste seaduse muudatused.
Riigikogu liige Varro Vooglaid analüüsib võimalikke põhjuseid, miks riigipea Alar Karis jättis välja kuulutamata kirikute ja koguduste seaduse muudatused.
Kriitiseerida tuleks põhiseadust rikkuva, üdini rumala ja julgeolekuohtu genereeriva kirikute ja koguduste seaduse pooldajaid, mitte president Alar Karist, kes põhiseaduses sätestatud usuvabaduse kaitseks välja astus, tunnistavad Markus Järvi ja Veiko Vihuri saates "Fookuses".
Riigikogu liige Varro Vooglaid (EKRE fraktsioon) pidas kolmapäeval kirikute ja koguduste seaduse muutmise seaduse eelnõu teisel lugemisel kõne, kus rõhutas, et tegu on häbiväärse usuvabadust rikkuva eelnõuga, mis tunnistab valelikkusest, sallimatusest, kitsarinnalisusest, alaväärsuskompleksist ja väikesehingelisusest.
Kultuuri- ja ühiskonnategelased ning teoloogid avaldasid avaliku kirja usuvabaduse kaitseks, milles nad nendivad, et usuvabadus tagab kodanike lojaalsuse ja riigi julgeoleku, mitte vastupidi.
Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma leiab, et Meelis Oidsalu üleskutse lasta siseministeeriumil kontrollida kirja teel tema tingimusteta kuulekust põhiseadusele kujutab endast tema põhiseadusega tagatud õiguste rikkumist.
Endine Eesti Kirikute Nõukogu president ja Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop emeeritus Andres Põder kirjutab, et on vana tõde, et suures võitlusetuhinas kiputakse üle võtma vaenlase kombeid.
Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) vaimulik Veiko Vihuri kaitseb oma kiriku peapiiskopi Urmas Viilma seisukohta, et pühakiri on kristlase ja kiriku jaoks kõrgem kui põhiseadus, sest "Jumala sõna tuleb enam kuulata kui inimese sõna".
Siseministeeriumi asekantsler Raivo Küüt heidab EELK peapiiskop Urmas Viilmale ette, et too hakkas Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku kõneisikuks ning hoiatab, et seaduse rikkumise korral võib riik mistahes kiriku sundlõpetada.
Kuna Meelis Oidsalu väitel on Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma pannud kahtluse alla põhiseaduse ülimuslikkuse ning põhiseadusliku korra legitiimsuse, siis peaks tema arvates siseministeerium Viilmalt küsima kinnitust põhiseaduse tingimusteta tunnistamise kohta.
Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma tõstatas küsimuse, kas riigil on kohane nõuda kirikult või tema juhilt poliitilist seisukohavõttu, nagu oodati Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku metropoliidilt Eugenilt.