Brasiilia sisserändajatepere minemas läbi Arizona osariigis asuva piirimüüri augu Mehhikost USAsse. 10.06.2021. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Texase kuberner Gregg Abbott teatas, et osariigil on kavas piirimüür ehitada valmis osariigi maksutuludest. Esimeste sammudena pannakse piirimüüri ehituseks kõrvale veerand miljardit dollarit ja palgatakse projektijuht.

Kuberner ei täpsustanud, kui pikk saab piirimüür olema, kuhu see täpselt tuleb ja mis saab olema projekti kogumaksumus. Abbotti sõnul selgitab lõpphinna välja projektijuht, vahendab The Texas Tribune.

Piirimüür on president Donald Trumpi üks suurematest lubadustest. Ta jõudis oma ametisoleku ajal ehitada valmis ligikaudu 725 kilomeetrit piirimüüri ja seda peamiselt Arizona osariigis. Piirimüürile avaldasid vihast vastuseisu maaomanikud, kes ei taha sellest, et keskvalitsus nende maale müüri ehitab, midagi teada.

Abbotti sõnul ta loodab, et müüri ehitamiseks annetatakse raha eraisikute ja ettevõtete poolt ning maaomanikud annetavad selleks oma maatükid. Annetuste kogumiseks on avatud internetileht borderwall.texas.gov.

250 miljonit dollarit piirimüüri "käsiraha" tuleb osariigi eelarvest ja see on kavandatud 2023. aasta eelarvesse.

Demokraadid on jätkuvalt müüri ehitamise vastu ja leiavad, et piirimüüri asemel peaks panustama hoopis kaasaegsesse tehnoloogiasse.

Riigiametnike sõnul maksis Trumpi ajal ühe miili (1,61 kilomeetrit) müüri ehitamine 26,5 miljonit dollarit. Joe Bideni haldusaparaadi sõnul maksab piirimüüri ehitamine mõnes kohas kuni 46 miljonit dollarit miili kohta.

Mais ületas Mehhiko-USA piiri ebaseaduslikult 180 034 inimest. 2020. aasta lõpus oli see number alla 25 000 inimese. 

Toimetas Karol Kallas