Facebook sulges jäädavalt islamiseerumise vastase aktivisti Tommy Robinsoni rohkem kui miljoni jälgijaga konto ning pagendas ta samuti Instagramist, vahendab The Guardian.
Facebook otsustas Inglise Kaitseliiga endise juhi Tommy Robinsoni (kodanikunimega Stephen Yaxley-Lennon) endale kuuluvatelt platvormidelt eemaldada, kuna väidetavalt rikkus ta korduvalt nende poolt kehtestatud vihakõne reegleid. Facebooki sõnul rikkus Robinson reegleid, mis keelavad kutsuda avalikult üles vägivallale inimeste vastu nende "kaitstud omaduste" alusel, toetada organiseeritud viharühmitusi või koos nendega esineda ning poliitikate vastu, mis keelavad inimestel kasutada lehte teiste kiusamiseks.
Facebooki otsus eemaldada Robinson jäädavalt endale kuuluvatelt sotsiaalmeedialehtedelt pärsib tema võimalust jõuda oma arvuka auditooriumi ja toetajaskonnani. Kuna varasemalt on ta juba pagendatud sotsiaalmeediaplatvormilt Twitter, jääb hetkeseisuga YouTube tema ainsaks suuremaks veebikanaliks, mille kaudu oma sõnumit levitada.
24 minuti jooksul, mis jäi Facebooki kontode kustutamisest teatamise ning nende reaalse kustutamise vahele, postitas Robinson oma Instagrami kontole uue video, milles süüdistas ettevõtet koostöös meediaga, eesmärgiga teda tsenseerida:
"Siin on kogu tõestusmaterjal, mida vajate. The Guardianis on lugu juba üleval enne, kui mulle sellest teada anti, mis tähendab, et nad teevad meediaga koostööd. Nad on kustutanud mu Facebooki konto ning nähtavasti kustutatakse mind ka Instagramist. Ma saan hetkel veel seda videot teha, kuid mind kustutatakse."
Ta kutsus oma toetajaid üles teda oma isiklikul veebilehel jälgima, kuulutades: "Me peame selle tsensuuri vastu võitlema!"
Löögi alla on sattunud ka teised konservatiivsed hääled
Äsja selgus, et suleti ka Tommy Robinsoni sõbra Raheem Kassam'i isiklik Facebooki konto ning samuti deaktiveeriti tema fännileht. Endine moslem Kassam on konservatiivse meediaväljaande Breitbart London endine toimetaja, USA konservatiivse veebiväljaande The Daily Caller kolumnist ning Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) kunagise juhi Nigel Farage'i endine peanõunik.
"On alles asi, mida hommikul ärgates avastada," kommenteeris Kassam Twitterist. "Minu isiklik Facebooki profiil on ilma igasuguse hoiatuse või selgituseta kustutatud. Ma ei saa enam hallata [ka] oma enam kui 150 000 laigiga fännilehte." Facebooki põhjus lehe deaktiveerimiseks pole hetkel veel selge.
"Tsensuuri nüri tööriista on juba pikalt kasutatud agressiooni ja vägivalla vormina konservatiivse mõtte ja kõne vastu," ütles Kassam väljaandele The Daily Caller.
Kassami sõnul näitab Facebooki selline ootamatu rünnak tema kui enimmüüdud kirjaniku ja tunnustatud konservatiivse kõneleja pihta lisaks äärmuslikemate [parempoolsete] häälte sihikule võtmisele ka uut pealetungi peavoolu konservatiividele.
Varasemalt on sotsiaalmeediahiiud (Facebook, Apple, Spotify, YouTube, Twitter, PayPal, Pinterest, LinkedIn, Vimeo) "vihakõne" süüdistuste alusel jäädavalt pagendanud ka näiteks USA populaarse konservatiivse raadiosaatejuhi Alex Jones'i ja tema portaali InfoWars.
"Oleme tunnistajaks ideoloogilisele puhastusele eesmärgiga defineerida ümber sõnavabaduse mõiste kui selline," kommenteeris toona InfoWarsi toimetaja Paul Joseph Watson, nimetades seda "koordineeritud puhastuseks" ja "poliitiliseks tsensuuriks".
Ka Eesti konservatiivid on saanud Facebookist keelu
Ühtlasi on Facebook korduvalt blokeerinud ka kristlik-konservatiivse Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimehe Varro Vooglaiu isikliku konto ning ähvardanud jäädavalt sulgeda ka SAPTKi all tegutseva Objektiivi Facebooki lehe.
Vooglaid pidas oma konto sulgemist toona naeruväärseks, kuna ei leidnud, et miski tema postituses, mille alusel tema konto blokeeriti, oleks kujutanud endast vihakõnet.
"Põhimõtteliselt on siit hästi näha, et vihakõneks peetakse võimalikuks tembeldada ükskõik mida ja et alusetuid karistusi võib saada ka juba ammu tehtud postituste eest. See omakorda tähendab, et asjade nii jätkudes võib näiteks mõne ammuse postituse väljakaevamise ja selle meelevaldselt vihakõneks tembeldamise eest minu ja paljude teiste sarnaste vaadetega inimese konto üldse ära kustutada," kommenteeris Vooglaid pärast oma konto esmakordset blokeerimist.
Kui tema konto nädal pärast eelmise karistuse lõppu taaskord osaliselt sama aastataguse postituse tõttu blokeeriti, nentis Vooglaid, et "Facebook on oma kasutajatingimused määratlenud nii laialivalguvalt ja rakendab neid nii meelevaldselt, et tegelikult ei ole kasutajail võimalik omada selget arusaamist, milline väljendus on lubatud, milline keelatud."
Teist korda ei tulnud Vooglaiul aga 30-päevast Facebooki blokeeringut siiski lõpuni oodata – talle ennistati enne karistusperioodi lõppu võimalus sotsiaalmeediaplatvormi kasutada, kuna Facebooki esindaja sõnul määrati uus blokeering ettevõtte poolse vea tõttu. Facebooki esindaja sõnul ei olnud tal aga võimalik täpsustada, mis vea põhjustas ning ka edasistest kommentaaridest keelduti.
Toimetas Martin Vaher
Juhtkiri: Tommy Robinsoni represseerimine kui märk ideoloogilise diktatuuri pealetungist
Fookuses: Facebook ja teised sotsiaalmeedia hiiud lükkasid käima tsensuurimasinad